Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Obligativitate emitere bon fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Obligativitate emitere bon fiscal

Buna ziua,

Detin o firma care are ca activitate principala: 4540 - Comertul cu motociclete, piese si accesorii aferente; intretinerea si repararea motocicletelor.

In cazul unei vanzari a unui ATV catre o persoana fizica este obligatorie detinerea unei case de marcat si emiterea unui bon fiscal sau este suficienta emiterea unei facturi insotite de chitanta?

Mentionez ca nu exista in momentul de fata o locatie de desfacere cu amanuntul pentru piese, motociclete sau ATV-uri. SRL-ul este deschis nou si momentan vanzarea ATV-urilor se face ocazional.

Multumesc anticipat pentru ajutor!
@itanasa

Daca pe bonul fiscal este facuta mentiunea "card", acesta trebuie inmanat clientului odata cu factura si chitanta emisa de POS.
Eliberarea bonului fiscal (taxarea in casa de marcat) este obligatorie in cazul platii prin POS la emiterea facturii?
Clientul poate introduce in contabilitate ca documente justificative numai factura si chitanta de la POS?
Da, v-am raspuns mai sus. Clientul are nevoie de bon fiscal, pe langa chitanta POS si factura.