avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 453 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... COMPLICE FURT
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

COMPLICE FURT

fratele meu a fost arestat pt complicitate la furt,i-a dat mandat de 29zile .dar el nu recunoate fapta,autorul a luat fapta asupra lui si a spus ca nu stia,martorii si victima nu il recunosc...si totusi i-a dat si al 2 lea mandat.Singura dovada care o are este o filmare din parcare de la MC DONALd cu el care statea in masina si il astepta pe infractor dar declaratiile lor sunt asa; '' M-am intalnit cu C. am vrut sa mergem sa mancam ceva,nr-am oprit la MC eu am ramas in masina iar C s-a dus sa cumpere de mancare.A venit inapoi in masina si mi-a spus sa plec repede ca s-a certat cu cineva.EU am plecat si la catva minute n-ea oprit politia.''

Cel mai recent răspuns: mihaiii30 , utilizator 11:18, 13 Octombrie 2012

Probabil ca exista alte probe si indicii ca fratele dvstra a savarsit o fapta prevazuta de legea penala, nu avem noi cum sa stim fara sa vedem dosarul, altfel nu se putea lua masura arestarii preventive asa usor.
Ultima modificare: Joi, 11 Octombrie 2012
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Masura arestarii preventive se poate lua destul de usor daca persoana are antecedente penale pentru ca in Romania orice suspect poate fi foarte usor gasit vinovat.
Intr-un sistem foarte fraged si cu avocati care fac aparari formale nu cred ca ar fi greu de arestat o persoana care nu stie sa se apare fara avocat.

Prezumtia de nevinovatie desi pare usor de invocat este greu de respectat daca nu se face o argumentatie serioasa si plauzibila de avocat.
In general, parchetul face propuneri de arestare destul de serioase si doar avocatii alesi reusesc sa inlature sustinerile parchetului.

Din pacate, in Romania persoanele aflate in stare de recidiva sau cele care au antecedente penale pot fi foarte usor arestate preventiv.
Este adevarat ceea ce a aratat colegul avocat mai sus, in sensul ca doar daca ati avea avocat ales ati avea sanse de reusita insa din moment ce persoana a fost deja arestata este foarte complicat ca avocatul sau ales sa izbuteasca sa obtina o solutie favorabila.

Cand este arestata o persoana instantele tind sa prelungeasca mandatul de arestare preventiva pentru ca instantele de judecata nu prea au obiceiul de a se contrazice intre ele.
avocat_penalist a scris:

Din pacate, in Romania persoanele aflate in stare de recidiva sau cele care au antecedente penale pot fi foarte usor arestate preventiv.
Este adevarat ceea ce a aratat colegul avocat mai sus, in sensul ca doar daca ati avea avocat ales ati avea sanse de reusita insa din moment ce persoana a fost deja arestata este foarte complicat ca avocatul sau ales sa izbuteasca sa obtina o solutie favorabila.

Cand este arestata o persoana instantele tind sa prelungeasca mandatul de arestare preventiva pentru ca instantele de judecata nu prea au obiceiul de a se contrazice intre ele.


stiu ca trebuie s-ai pun un avocat ,asta mi-a spus si el.dar e foarte greu sa gasesti un avocat daca nu ai cunostinte sau bani multi....
Fratele dvs. era in masina sau era la 2 m distanta de masina ? Intreb pentru ca ar putea fi un indiciu de ...necomplicitate faptul ca nu era in masina la momentul respectiv; nu-ti ajuti complicele stand la distanta de masina cu care urmeaza s-o stergi cat mai iute de la locul faptei!
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Octombrie 2012
Mihaela Luminita VATAVU, Avocat

Alte discuții în legătură

Complici la furt calificat ceausiza ceausiza 2 prieteni sunt complici la furt calificat,au fost arestati pt 29 zile,recursul a fost respins.....si-au angajat avocat. practic ei au fost decat cu ... (vezi toată discuția)
Suspendare pentru furt? dtls dtls Buna ziua,as dori si eu sa stiu daca unei persoane acuzate de furt sau complicitate la furt si luare de mita i se poate da o sentinta cu suspendare? Recursul ... (vezi toată discuția)
Coruptie sexuala in spatiul public andronache112 andronache112 Buna ziua.Va scriu in sperana ca o s ama ajutati cu cateva raspunsuri Astazi fratele meu a fost arestat,deoarece in urma cu 10 zile,doua fete au sunat la ... (vezi toată discuția)