avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Declaratie notariala ca un parinte nu realizeaza ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Declaratie notariala ca un parinte nu realizeaza venituri(Urgent un raspuns,va rog!)

As mai avea nevoie de o declaratie notariala in care sa specifice mama mea ca nu realizeaza venituri pentru bursa sociala,deoarece nu am nici un venit etc.

Ea momentan este in italia si lucreaza cu acte( nu lucreaza la negru),ar fi o infractiune daca da aceasta declaratie?
Se pot verifica aceste declaratii din romania in italia unde lucreaza ea?

Le verifica cineva?
Sunt student Poli in Timisoara anul I.

STIMA
Cel mai recent răspuns: N_&_K_43 , utilizator 19:51, 12 Octombrie 2012
E un fals in declaratii, se pedepseste.
Dvs intrebati daca va fi prinsa.. e ca oricare infractiune, fiecare o comite pe raspunderea lui, exista riscul de a fi prinsa. Daca va fi sau nu, nu stie nimeni.
Daca va paraste cineva, unitatea unde va foloseste declaratie va depune plangere penala, se fac cercetari si ramane sa se stabileasca vinovatia sau nevinovatia mamei
daca mama dumneavoastra ar da aceasta declaratie ar insemna ca s-ar face vinovata de fals in declaratii, infractiune care se pedepseste conform codului penal

''Art. 292 Codul Penal
Falsul în declaraţii
Declararea necorespunzătoare adevărului, făcută unui organ sau instituţii de stat ori unei alte unităţi dintre cele la care se referă art. 145, în vederea producerii unei consecinţe juridice, pentru sine sau pentru altul, atunci când, potrivit legii ori împrejurărilor, declaraţia făcută serveşte pentru producerea acelei consecinţe, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.''

Nu stiu daca verifica cineva aceste declaratii insa numai dumneavoastra decideti daca merita sau nu sa va folositi de un astfel de inscris pentru care mama dumneavoastra poate fi pedepsita, ca sa nu mai vorbim si de raspunderea dumneavoastra care poate fi pentru urmatoarea fapta prevazuta de codul penal Art. 291:
''Uzul de fals
Folosirea unui înscris oficial ori sub semnătură privată, cunoscând că este fals, în vederea producerii unei consecinţe juridice, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani când înscrisul este oficial, şi cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă când înscrisul este sub semnătură privată.''

ar trebuie sa stii asta ca nu se poate face fals in declaratii..deoarece esti consultant aici pe site..si da... poate fi verificata mama ta daca lucreaza legal..suntem in uniunea europeana...doar daca lucreaza fara acte nu pot verifica daac are sau nu venit..stiu asta ca sunt in spania..si multi tati au zis acasa ca nu lucreaza dar ei lucrau aici legal si asa au fost prinsi..app nepotelului meu i,a fost suspendata alocatia de stat pe motiv ca este cu parintii in spania...sau ca parintii sunt in spania ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie avere utiliyator utiliyator am contract vanzare cumparare autoturism din 2007 autoturismul este neinmatriculat pt ca a fost furat am obligatia de a l declara in declaratia de avere daca ... (vezi toată discuția)
Drept penal sau probleme serioase cu dreptu akayos akayos buna ziua pot da declaratie pe propria raspundere la un notar public ca sunt necasatorit dar in realitate sunt.care sunt consecintele d.p.d v.legal.am auzit ... (vezi toată discuția)
Codul de procedura penala (uz de fals) vivi_sil vivi_sil Va salut cu respect. Va rog frumos stie cineva si vrea sa ami spuna care ar fi amenda pentru uz de fals.Dovada uzului de fals se face prin prezentarea unor ... (vezi toată discuția)