avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... revenire dim CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

revenire dim CCC

Am revenit din CCC in data de 10.10.2012 si angajatorul mi-a propus incadrarea pe un alt post si cu 2h/zi.
Va intreb daca este legal?
Ce pot sa fac? Sa accept sau nu?
Pot sa accept trecerea la somaj?
Va multumesc pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: abeonaaudit , utilizator 15:28, 11 Octombrie 2012
1. - In perioada cat ati fost in CCC ati avut contractul individual de munca (CIM) suspendat adica erati tot salariata acelui angajator numai ca nu prestati munca si nu primeati salariu.
- Dupa terminarea CCC angajatorul este obligat sa va reprimeasca la acelasi loc de munca in baza aceluiasi CIM.

2. - La revenirea din CCC angajatorul va poate propune orice modificare a CIM dar aceasta se face numai prin act aditional la CIM, act semnat de ambele parti.
- Daca nu sunteti de acord cu propunerea angajatorului nu semnati actul aditional la CIM.

3. - Daca locul de munca al dvs. a fost sau va fi desfiintat atunci angajatorul va concediaza cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) si astfel veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
- Pentru asta angajatorul trebuie sa respecte prevederile din Codul muncii adica sa va acorde o perioada de preaviz de 20 de zile lucratoare (in care veti merge la serviciu si veti primi salariu) si apoi sa emita decizia de concediere.

4. - Daca postul dvs. prevazut in CIM exista in continuare trebuie sa reluati activitatea pe acest post.
- Daca angajatorul va forteaza mana faceti o sesizare la ITM.

Multumesc pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revenire din concediu de cresterea copilului miutaradu miutaradu Intrebare- dupa cei 2 ani de cresterea si ingrijirea copilului societatea este obligata sa te primeasca la serviciu pe acelasi post pe care l-ai avut inainte? (vezi toată discuția)
Am dreptul la indemnizatie de somaj? dj_ane2001 dj_ane2001 Buna ziua.sunt in concediu crestere copil si tocmai m_au anuntat colegele de la servici ca postul meu s-a desfiintat si ca o sa-mi propuna un alt post cand o ... (vezi toată discuția)
Revenire la munca din cic cristinablazs cristinablazs Buna ziua,in data de 07.12.2012 ar trebui sa revin la munca dupa 2 ani de concediu de maternitate.Am lucrat ca si agent de vanzari in comert si postul ... (vezi toată discuția)