Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contracte
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contracte

''Ordinul ANAF nr. 1400/2012 stabileste ca persoanele juridice romane, persoanele fizice rezidente, precum si sediile permanente din Romania apartinand persoanelor juridice straine au obligatia sa inregistreze contractele incheiate cu persoane juridice straine sau persoane fizice nerezidente care executa pe teritoriul Romaniei prestari de servicii de natura lucrarilor de constructii, de montaj, activitatilor de supraveghere, activitatilor de consultanta, de asistenta tehnica si a oricaror altor servicii prestate in Romania, care genereaza venituri impozabile''
Intrebarea este ,daca o firma din romania incheie contract cu o firma externa pt executarea de lucrari tamplarie lemn ferestre si usi ,trebuie sa inregistreze contractul la finante sau e vorba de contractele incheiate cu firmele externe care presteaza lucrari pe teritoriul romaniei ?

"Articolul 2:
Contractele/Documentele încheiate de persoane juridice române, persoane fizice rezidente, precum şi sediile permanente din România aparţinând persoanelor juridice străine cu persoane juridice străine sau persoane fizice nerezidente pentru activităţi desfăşurate în afara teritoriului României nu fac obiectul înregistrării, potrivit prezentelor dispoziţii."

Rezulta faptul ca numai pentru lucrarile efectuate pe teritoriul Romaniei se inregistreaza contractele.