Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul concediul medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul concediul medical

Am un venit brut in ultimele 6 luni de 840ron/lunar si in luna sept. am 2 concedii medicale initiale amindoua cu 2 coduri de diagnostic diferite astfel;
-1 cm -cod diag.885 si cod indemnizatie -06(urgente medico-chirurgicale)-05.09.12-10.09.12 si al doilea cm are cod diagnostic 375 si cod indemnizatie 01-boala obisnuita - 11.09.12-20.09.12-initial si acesta.
Care este calculul ce trebuie sa l fac pt cele 2 cm si din ce fd vor fi ele suportate.
Unitate suporta 5 zile de la fiecare cm? Se modifica baza de cacul la al 2 lea cm ,sau ramine aceeasi ca si pt primul cm?.
Multumesc anticipat pt ajutor.
Pentru primul certificat medical:primele 5 zile, in cuantum de 100 %,se suporta de firma.In aceste 5 zile fiind 2 zile nelucratoare se suporta doar 3 zile.Ultima zi-data de 10 se suporta din bugetul FNUASS.Calcul:840x6:nr.zile lucratoare al celor 6 lunix100%x4 zile de platit,din care una suportata din FNUAAS ;
Pentru cel de-al doilea :se modifica baza de calcul cu valoarea celor 4 zile calculate anterior,
care se adauga si ca zile in cadrul ultimelor 6 luni(inclusiv cele 6 zile lucratoare din septembrie).Primele 4 zile lucratoare(11-14)se suporta de unitate,iar ultimele 4(17-20)se suporta din FNUASS.
Va multumesc mult pt ajutorul dv si promtitudinea lui.