avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 413 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul concediul medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul concediul medical

Am un venit brut in ultimele 6 luni de 840ron/lunar si in luna sept. am 2 concedii medicale initiale amindoua cu 2 coduri de diagnostic diferite astfel;
-1 cm -cod diag.885 si cod indemnizatie -06(urgente medico-chirurgicale)-05.09.12-10.09.12 si al doilea cm are cod diagnostic 375 si cod indemnizatie 01-boala obisnuita - 11.09.12-20.09.12-initial si acesta.
Care este calculul ce trebuie sa l fac pt cele 2 cm si din ce fd vor fi ele suportate.
Unitate suporta 5 zile de la fiecare cm? Se modifica baza de cacul la al 2 lea cm ,sau ramine aceeasi ca si pt primul cm?.
Multumesc anticipat pt ajutor.
Cel mai recent răspuns: marianavatany@yahoo.com , utilizator 10:52, 13 Octombrie 2012
Pentru primul certificat medical:primele 5 zile, in cuantum de 100 %,se suporta de firma.In aceste 5 zile fiind 2 zile nelucratoare se suporta doar 3 zile.Ultima zi-data de 10 se suporta din bugetul FNUASS.Calcul:840x6:nr.zile lucratoare al celor 6 lunix100%x4 zile de platit,din care una suportata din FNUAAS ;
Pentru cel de-al doilea :se modifica baza de calcul cu valoarea celor 4 zile calculate anterior,
care se adauga si ca zile in cadrul ultimelor 6 luni(inclusiv cele 6 zile lucratoare din septembrie).Primele 4 zile lucratoare(11-14)se suporta de unitate,iar ultimele 4(17-20)se suporta din FNUASS.
Va multumesc mult pt ajutorul dv si promtitudinea lui.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcularea concediului medical marianavatany@yahoo.com marianavatany@yahoo.com Buna ziua.am urmatoarea situatie; -cm -initial intre 30.07.12-31.07.12-cod diagnostic 512 si cod indemnizatie 01- 2 zile suportate din fond salarii ... (vezi toată discuția)
Concediu medical comancorinaadelina comancorinaadelina Buna ziua, Pentru luna august am un salariat cu 2 certificate de concediu medical, si anume: a). 02-05 august, initial, cod ind. 01, cod diag. 653 b). ... (vezi toată discuția)
Modificare cod incadrare pe un cm mihaela_cf40 mihaela_cf40 Buna ziua. Cum se procedeaza corect si care sunt pasii de urmat in cazul in care un eveniment s-a transformat din boala obisnuita -initial , in accident de ... (vezi toată discuția)