Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Modificare cod incadrare pe un CM
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Modificare cod incadrare pe un CM

Buna ziua.
Cum se procedeaza corect si care sunt pasii de urmat in cazul in care un eveniment s-a transformat din boala obisnuita -initial , in accident de munca -la final de ancheta si proceduri indeplinite.
Fireste ca apar probleme la plata salariatului ,cu o diferenta de la 75% la 80% pe care o solicitata dar nu stiu care este procedura de rectificare corecta .Multumiri
Se recalculeaza toate lunile in care a avut concediu medical cu cod 03 si se depun declaratii D112 rectificative. Achitati angajatului diferentele nete rezultate.

Va dau cateva indicatii mai jos, dar precizez ca au fost notate in 2014, cand am avut un accident de munca al unui angajat. Nu stiu daca s-a schimbat ceva la modul de calcul sau la D112. Verificati pe declaratie daca va corespunde calculul pentru fiecare luna.

ACCIDENT DE MUNCA -cod 03
- 80% sau 100 % - daca exista Urgenta medico-legala

- Brut realizat (aferent orelor lucrate ) +
- Concediu medical (CM ) suportat de unitate – 5 zile CM boala obisnuita
- – 3 zile CM acid.munca
- _________________________________________________________
- = Fd.salarii = ct.641 +
- CM suportat din FNUASS = ct. 423 +
- CM suportat din FAAMBP = ct. 423
- __________________________________________________________
- = Total BRUT

A. CONTRIBUTII SALARIAT

1 . CAS 10,50% - Baza = Total brut - (CM unitate +CM din FNUASS + CM din FAAMBP )
- Baza pt. CM obisnuit = Sal.mediu * 35% * Nr. Zile CM / Nr.zile Lucratoare
- Baza pt. CM acid.munca - nu se calculeaza

2 .Somaj 0,50% - Baza = Total brut - ( CM din FNUASS + CM din FAAMBP )

3 . CASS 5,50% - Baza = Total brut - (CM unitate +CM fnuass + CM faambp )
- Baza pt. CM obisnuit = nu se calculeaza
- Baza pt. CM acid.munca:
- pt.CM de unitate : indemniz. CM unitate *5,50%
421 = 4314
- pt. CM din FAAMBP = Indemniz. CM din FAAMBP * 5.5%
4311.2 = 4314

B. CONTRIBUTII UNITATE

1 . CAS 20,80% - Baza = Total brut - (CM unitate +CM din FNUASS + CM din FAAMBP )
- Baza pt. CM obisnuit = Sal.mediu * 35% * Nr. Zile CM / Nr.zile Lucratoare
- Baza pt. CM acid.munca - nu se calculeaza
2 . FAAMBP - Baza = Total brut - (CM unitate +CM din FNUASS + CM din FAAMBP )
- Baza pt. CM obisnuit = Sal.min * Nr. Zile CM / Nr.zile Lucratoare
- Baza pt. CM acid.munca - nu se calculeaza

3 .Somaj 0,50% - Baza = Total brut - ( CM din FNUASS + CM din FAAMBP )

4 Fd.garantare 0,25% - Baza = Total brut - ( CM din FNUASS + CM din FAAMBP )

5 . CASS 5,20% - Baza = Total brut - (CM din FNUASS + CM din FAAMBP )

6 . FNUASS 0,85% - Baza = Total brut - (CM din FNUASS + CM din FAAMBP )
- Baza pt. CM acid.munca din FAAMBP = : indemniz.CM din FAAMBP *0,85%
4311.2 = 4313.2

DECLARATIA D112 -accident munca

Sectiunea B

B1 .

-rd. 5 = ore efectiv lucrate = ore lucrate + CM unitate
-rd.6 = ore suspendate = ore CM din FAAMBP
-rd. 8 = zile lucrate = rd. 5 : norma ( 8 ore , sau 2 ore / 6 ore / 7 ore )
-rd. 10 Baza Somaj = Total Brut – CM din FAAMBP
-rd.11 Baza fd.garantare = Total Brut – CM din FAAMBP

B2 .

-rd.2 Zile lucrate = zile efectiv lucrate ( pt.calcul CAS)
-rd.5 Venit realizat = Total Brut –( CM unitate + CM din FAAMBP )

B3 .

-rd. 1 Zile indemnizatie = total zile CM ( CM unitate + CM din FAAMBP)
-rd. 4 Total zile CM din FNUASS = 0
-rd. 5 Total zile CM acid.munca = zile CM unitate + CM din FAAMBP
-rd. 6 Zile CM din FAAMBP
-rd.8 Baza calcul CAS af. Indemniz. OUG 158/2005 = 0
-rd.9 Suma prestatii accid.munca (L346/2000) = CM unitate + CM din FAAMBP
-rd.10 Suma prestatii accid.munca din FAAMBP = CM din FAAMBP

Sectiunea D1 –introducere CM –cf OUG 158/2005
…….
-rd.9 Cod = 03
-rd.10 Locul prescrierii CM
-rd. 11 Cod urgenta –daca exista -CM va fi platit 100%
-daca nu exista -CM va fi platit 80%
-rd.14 Zile CM unitate ( cf. OUG 158/2005 ) = 0
-rd.15 Zile CM din FNUASS ( cf. OUG 158/2005 ) = 0
-rd.16 Total zile prestatii af. CM = 0
-rd.17 Suma Veniturilor 6 luni
-rd.18 Nr. Zile
-rd.19 Media zilnica
-rd.20 Indemnizatie CM unitate ( cf. OUG 158/2005) = 0
-rd.21 Indemnizatie CM din FNUASS ( cf. OUG 158/2005) = 0