avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Executare silita
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Executare silita

Buna ziua,
In 2006 am cotractat un credit de la BCR si in 2009 pentru o restanta de 100 euro care a acumulat peste 100 zile intarziere (rata fiind 350 euro) si mi-au cesionat creditul catre Suport Colect la care am mai platit inca 2 ani degeaba nestiind ca de fapt acei bani se duc pe apa sambetei si nu se scad din credit Am dorit sa fac cu ei o reesalonare sa-mi dea un grafic de rambursare pentru ca posibilitate de plata in rate am, dar ei vor doar toti banii odata .Deci nu am gasit nici o intelegere.Acum sunt in faza in care am primit o hot. judecatoreasca ,fara sa fiu instiintata ca urmez a fi executata silit ,ca sunt la un executor teritorial (din orasul meu),am auzit ca pot esalona si plati la executor......cum sa procedez ,sunt constienta ca trebuie sa returnez ce am luat dar vreau sa o fac in rate ,ca posibilitati de plata am.Multumesc!
Cel mai recent răspuns: dobroiu virgil , utilizator 16:08, 13 Octombrie 2012
singura solutie daca nu aveti intelegere la executor este sa promovati contestatie la executare si sa solictati eslonarea . la udectoria care a incuviinta executarea silita
executorul judecatoresc este la dispozitia creditorului...adica nu poate lua masuri de unul singur in cea ce priveste esalonarea debitului,ci doar daca creditorul este deacord...insa in cazul in care aveti salariu va face poprire pe 1/3 din venitul net si daca detineti bunuri mobile/imobile executorul le va sechestra in vederea valorificarii la licitatie publica....din experinta mea de peste 10 ani in executari silite ma indoiesc ca va lasa in rate....asta numai in cazul in care nu aveti bunuri in propietate...
daca nu sunt alte motive de contestatie(proceduri nerespectate,perimari,prescriptii) nu va sfatuiesc sa promovati o astfel de contestatie....ei se vor apara si in cazul in care pierdeti va alegeti si cu cheltuieli destul de mari....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imposibilitate plata rate a.l. a.l. buna ziua. am doua credite de nevoi personale (un credit facut acum 2 ani celelalt acum un an) impreuna cu sotia la BCR cu ipoteca pe o casa (este a bunicii ... (vezi toată discuția)
Restante banci dritaS dritaS am ramas in urma cu achitarea ratelor la banca(lunar am depus o suma, dar mai mica 100 ron in loc se 370 ron ) iar acum am primit o somatie de executare ... (vezi toată discuția)
Rate restante la banca Florentina Ilie Florentina Ilie Buna ziua!Eu am facut in anul 2009 un imprumut de 9600 lei, intre timp am cumparat o masina si din pacate am trecut-o pe numele meu. De curand am ramas fara ... (vezi toată discuția)