Forum Discuţii juridice Executare silită ajutor
Discuție deschisă în Executare silită

ajutor

am vazut pe site-ul min justitiei ca s-a incuviintat executarea silita ceruta de o firma de recuperari creante. eu pot ataca aceasta solutie?
depinde de situatie. hotararea este irvocabila .
va incepe executarea silita.
puteti formula contestatie la executare daca aveti motive solide sa considerati ca executarea este abuziva
Antoanela Geaman, Avocat
va multumesc.
este vorba de un conflict intre mine si romtelecom, care nu a respectat conditiile din contract(viteza internetului), am facut mai multe reclamatii in urma carora nu s-a intamplat nimic si in consecinta nu am mai achitat facturile pe care ei le trimiteau desi eu schimbasem furnizorul de servicii...
daca nu am bunuri pe numele meu, ci doar un salariu , ce se poate intampla?
Poprire pe salariu.
angajatorul meu este obligat sa faca acest lucru? incepand de cand?
ce procent din salariu ? daca mai sunt si alte propriri?
va multumesc.
Contractul incheiat cu furnizorul nu constituie titlu executoriu, trebuia sa va actioneze intai in judecata pt a obtine unul( o hotarare ) si abia apoi pusa in executare, cu incuviintare in prealabil de la instanta.
A avut loc un proces si nu v-ati aparat?

Cand se va ajunge la executare, angajatorul va retine 1/3 din salariu de la salariul urmator solicitarii de infiintare a popririi. Daca mai sunt si alte popriri, va retine pana la jumatate din salariu.