avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 198 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... suspendare plata taxa prima inmatriculare si ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

suspendare plata taxa prima inmatriculare si restituirea ei

Buna ziua,
As dori sa va intreb se restituie taxa de prima inmatriculare pt un logan inscris pt prima data in iulie 2012?
S-a publicat in monitorul oficial?
Exista vreo sansa sa ne mai luam banii inapoi?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters166859 , utilizator 08:54, 18 Octombrie 2012
ptr autoturismele NOI, aceasta taxa nu se restituie...in cazul celor aduse din strainatate si inmatriculate ptr prima data in Romania, aceasta restituire poate fi efectuata doar in baza unei sentinte judecatoresti, pe calea instantei de judecata....nu s-a modificat nimic
Taxa pe emisii poluante este restituita doar in cazul autoturismelor rulate, adica second-hand.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa auto pentru logan nou moc_laura moc_laura Buna ziua, am tot urmarit topicele pe tema mult controversatei taxe de prima inmatriculare si vreau sa stiu daca se poate recupera si pentru autoturismele ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare autoturism calincimpean calincimpean Buna ziua, am cumparat un autoturism ,,mercedes c 220\\" in decembrie 2012 si am sentinta definitiva pentru inmatriculare fara taxa. Astazi m-am prezentat la ... (vezi toată discuția)
Recuperare taxa auto CiprianMihai CiprianMihai Persoana fizica in calitate de al doilea proprietar,pot recupera taxa auto platita de primul proprietar al masinii? Taxa de prima inmatriculare a fost ... (vezi toată discuția)