Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Viza de flotant sau mutatie?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Viza de flotant sau mutatie?

De 5 luni nu mai am resedinta stabila. Adresa la care sunt legitimat in buletin reprezinta un apartament care acum este in posesia altei persoane. Momentan locuiesc in alt oras. Chiria este platita de angajatorul meu insa eu nu figurez in contractul de inchiriere. La evidenta populatiei mi-au spus ca trebuie sa am si eu un contract incheiat intre mine si proprietar pentru a putea beneficia de viza de flotant. E mai bine sa incerc sa imi fac mutatie sau exista si alta posibilitate de a obtine viza de flotant?
Mutatie = viza de flotant = viza de resedinta (sintagma corecta), e acelasi lucru.

Asa este, nu va puteti face viza de resedinta la acel apartament decat daca
- aveti contract de inchiriere pe numele dvs., sau
- daca proprietarul isi exprima consimtamantul la Evidenta Persoanelor ori la notar.
Oriunde ati vrea sa va stabiliti resedinta aveti nevoie ori de una, ori de alta.