Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... ajutor penru persoana cu handicap de gradul 1
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

ajutor penru persoana cu handicap de gradul 1

buna ziua am un frate care e pensionat pe caz de boala si acum a suferit o amputatie a piciorului drept ma intereseaza daca beneficiaza de marirea pensiei si de insotitor si daca acesta avand in vedere gradul de handicap
Persoana in cauza detine certificat/decizie de incadrare in grad de handicap ?
inca nu pentru ca e la spital si pe urma sa mearga la comisie
Numai comisia de expertiza medicala se poate pronunta si poate emite decizie de incadrare in grad de handicap,in raport de care poate sau nu titularul sa beneficieze de facilitatile L nr 448/2006