Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inflatie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inflatie

Cum se calculeaza inflatia la o suma de 8000 de lei din anul 1987???
se adauga infaltia la suma de 8000 cum ati spus dvs adunata cu 2,2% ajungem undeva la 8176 si se calculeaza la suma de 8176 sau la suma de 8000???? adica 8176+1.1=8265 si merg asa in continuare sau calculez la suma de 8000 de lei si inflatia din anul respecti din 98" 99" 00" 01"???
Pentru anul 1987 aţi introdus un preţ de 8000 Lei (în lei vechi)
La sfârşitul anului 2011 acesta ar reprezenta, actualizat cu inflaţia, 3,187.9130 Lei (în lei noi)

Da, se adauga inflatia din fiecare an si se ajunge la finele lui 2011 la suma de 31879130 lei vechi, adica 3,187 lei noi
Alexandru Munteanu, Avocat
da intr-adevar cu acel CEC este situatia dar ce suma mai valoreaza in momentul de fata tinand cont ca in 1987 reprezenta doua salarii suma nu era una mica si de ce nu imi lichideaza acest CEC??? Si CEC Bank nu imi inchide acest CEC nu s-au folosit tatia ani de banii mei??
Astazi reprezinta 0.80 lei, pentru ca nu a fost actualizat cu inflatia, CEC-ul ne avand nici o obligatie.

De fapt contul ar fi trebuit sa fie deja sters, pentru ca a mers pe minus, ganditi-va ca depozitul de librete avea si comisioane, care au scazut din sume,etc. Oricum CEC-ul nu a mai dat dobanzi la librete din perioada anilor 80 de prin 95.

Stiu ca tata a avut in 2004 librete si le-a recuperat in 2012, vreo 30 de milioane lei vechi, dar nu ii mai daduseră dobanzi de 2 ani.
Alexandru Munteanu, Avocat
da dar eu dobanda o am pusa pana in 1997 acest CEC fiind unul cu castig de autoturisme erau catalogate altfel de alte CEC-uri Nu puteam ridica aceasta suma pana cand se termina acest joc al castigului cum se explica asta dar daca fac o plangere la OPC nu ies mai bine asa macar sa fiu linistit sa ma impac cu ideea.