Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... FUNCTIA DE SEF SVSU
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

FUNCTIA DE SEF SVSU

Functia de sef Serviciu Serviciu Public Voluntar Pentru Situatii de Urgenta este sau nu o functie de conducere.
ORDONANŢÃ DE URGENŢÃ Nr. 25 din 21 aprilie 2004
pentru modificarea şi completarea Ordonanţei Guvernului nr. 88/2001 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea serviciilor publice comunitare pentru situaţii de urgenţă
EMITENT: GUVERNUL ROMÂNIEI

ART. 1
(2) Serviciile de urgenţă sunt servicii de urgenţă profesioniste şi servicii de urgenţă voluntare.

(4) Serviciile de urgenţă voluntare se constituie ca servicii publice descentralizate în subordinea consiliilor locale ale municipiilor, oraşelor şi comunelor.

Deci ,este indeplinita conditia de infiintare a unui serviciu prin ordonanta de urgenta, si nu numai daca are un numar minim de 7 posturi de executie se poate constitui un serviciu.
Deci nu exista incidente intre legislatia care prevede ca un serviciu se constituie daca are un nr. de 7 functii de executie si ordonanta 25/2004.
Prin :
ORDIN Nr. 718 din 30 iunie 2005
pentru aprobarea Criteriilor de performanţă privind structura organizatorică şi dotarea serviciilor voluntare pentru situaţii de urgenţă

ART. 1
Serviciile voluntare pentru situaţii de urgenţă, denumite în continuare servicii voluntare, se constituie, potrivit legii, în comune, oraşe şi municipii, în subordinea consiliilor locale.

(6) Funcţiile personalului din serviciul voluntar sunt următoarele:
a) şef serviciu;
b) şef compartiment pentru prevenire;
c) specialist pentru prevenire;
d) şef formaţie intervenţie, salvare şi prim ajutor;
e) şef grupă de intervenţie;
f) şef echipă specializată;
g) servant;
h) conducător autospeciale.
(7) Promovarea personalului se face ierarhic, începând cu funcţia de bază, în condiţiile legii.
Se specifica clar existenta functiei de sef Serviciu.
Va rog sa-mi spuneti daca am sau nu dreptate.
legea nr. 284/2010 , capitolul II litera C punctul VI a).
Multumesc , cunoastem legea nr.284/2010, dar este o aberatie legislativa .
Da, e o aberatie sa infiintezi un serviciu dar acesta sa nu functioneze cu nr. minim de personal a unui serviciu, adica 7+1. Dar acest lucru este in toata tara. Pe de alta parte la nivel de comune, cum sa angajezi 8 oameni cand nu ar fi necesar acest lucru? Aberant sau nu, se numeste serviciu, dar functioneaza ca un birou ori compartiment sau poate nici macar.
este denumire generica de serviciu, asa cum mai este si in alte cazuri din legislatia asta de ... acum este de vina interpretarea legii.
in institutia mea am studii superioare incadrat, functie de conducere , dar i-am modificat putin denumirea ;)
Legea nu se interpreteaza , legea se aplica.