avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... actiune impotriva Autoritatii Nationale pentru ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

actiune impotriva Autoritatii Nationale pentru Restituirea Proprietatilor

Buna ziua,

In 2009 Comisia Centrala pentru Stabilirea Despagubirilor mi-a emis un titlu de despagubire (infim fata de valoarea reala), pe care insa nu l-am contestat.
Tot atunci am depus cerere la ANRP pentru atribuirea despagubirii in numerar.

Din acel moment si pana in prezent nu am mai primit nici un raspuns.
In aproximativ o luna se implinesc 3 ani de la momentul depunerii cererii.

Pe cei care au idee ii intreb urmatoarele:
1.Exista riscul prescrierii acestui drept, odata cu implinirea termenului de 3 ani?
2. Trebuie sa dau in judecata ANRP-ul pe obligatia de a face?
3. Mai aveti cunostinta de alte riscuri?
4. Trebuie sa parcurg vreo procedura prealabila? Mai am timp?

Multumesc
Ultima modificare: Vineri, 2 Noiembrie 2012
Georgelius, utilizator
Cel mai recent răspuns: BEJ Sahlian , Executor judecatoresc 11:00, 2 Noiembrie 2012
1. Da
2. Puteti actiona in instanta ANRP sau daca acea decizie este titlu executoriu puteti cere executarea silita fara alte formalitati. Ambele intrerup cursul prescriptiei.
3. Nu
4. Nu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 247/2005- termen contestatie decizie mobexport mobexport Buna seara Am o matusa care a notificat Primaria in baza legii 10 pentru un teren intravilan. S-a efectuat un raport de evaluare si Comisia Centrala pentru ... (vezi toată discuția)
Emitere titlu despagubire anrp mototo mototo Buna seara . In luna noiembrie 2011 am expediat Autoritatii Nationale pentru restituirea proprietatilor decizia irevocabila a ICCJ - CAF ( pronuntata ... (vezi toată discuția)
Executari silite Tinu21 Tinu21 Va rog mult,explicati-mi termenii,nu sunt de specialitate,pot dpar sa banuiesc intelesul din urmatorul text,tot de pe siteul d-voastra \\"\\\\"Potrivit ... (vezi toată discuția)