Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Gresit sal incadrare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Gresit sal incadrare

Buna ziua,
Am preluat luna aceasta o firma cu 2 angajati cu salariul minim pe economie si am constatat ca nu au fost majorate salariile din 01.01.2011. Persoanele sunt incadrate cu 600 lei. Ce pot face in acest caz?
Repostez intrebarea:

Am preluat luna aceasta o firma cu 2 angajati cu salariul minim pe economie si am constatat ca nu au fost majorate salariile din 01.01.2011. Persoanele sunt incadrate cu 1/2 norma cu 600 lei.
Mentionez ca in contractul de munca este prevazut coeficientul 2 pentru o functie prevazuta cu studii superioare.
Ce pot face in acest caz?
Daca in CCM sunt prevazuti coeficienti de ierarhizare , atunci trebuie sa refaceti toate statele de plata si declaratiile aferente noilor salarii ... astfel de la 01.01.2012, salariile lot trebuiau majorate la 700 lei / luna.