Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sindicatul
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sindicatul

Buna ziua.Sindicatul asa cum este prevazut in legislatia in vigoare,este de utilitate publica?.Daca da,in ce act normativ este prevazut faptul ca sindicatul este de utilitate publica?.Va mutumesc,
Potrivit Legii nr.62/2011, prin sindicat se intelege forma de organizare voluntara a angajatilor, in scopul apararii drepturilor si promovarii intereselor lor profesionale, economice si sociale in relatia cu angajatorul.

Utilitatea publica este o facilitate acordata de catre Guvern doar ONG-urilor, in baza unei legislatii specifice acestora, nu insa si sindicatelor, care functioneaza pe baza unei legislatii diferite de cea a ONG-urilor.
Multumesc.