Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare-cumparare

Buna ziua,

Dupa moartea fratelui mamei mele, bunica mea a decis sa imi ofere mie apartamentul ei mostenire, insa prin asa zis-ul "contract de vanzare-cumparare"; spun asa-zisul intrucat, evident, ea nu a primit de la mine banii care in mod normal apar pe contract-acesta fiind doar o formalitate. Mentionez ca fratele mamei mele are 2 copii si ma intreb daca ei ar fi avut vreun drept in acest sens dupa moartea bunicii mele. Totusi, fiind vorba de un contract de vanzare-cumparare si nu de un act de mostenire, in viitor acesti copii pot avea vreun drept asupra acestui apartament? (adica, dupa moartea bunicii mele acesti copii pot sa ceara vreun drept?...mai ales ca ei nu sunt la curent cu faptul ca aceasta proprietate este acum a mea).

Multumesc!
Daca ati incheiat actul de vanzare cumparare al apartamentului la notariat, verii dvs nu mai au nici un drept asupra acestuia. Daca bunica nu v-a instrainat apartamentul prin act autentic, dupa moartea ei ,vor avea drept de mostenire mama dvs si verii dvs.
Da, nepotii aveau dreptul la mostenirea de pe urma bunicii lor, impreuna cu mama dvs. Daca prin incheierea contractului de vanzare cumparare s-a incalcat rezerva succesorala a mostenitorilor, acestia pot ataca acel contract in instanta, foarte probabil fiind ca dvs. sa trebuiasca sa faceti dovada platii pretului inscris in act.