avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Jurisdictie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Jurisdictie

Buna ziua,
Se poate sa-mi raspundeti va rog la urmatoarele?
as vrea sa stiu daca o sentinta judecatoreasca data la un tribunal din Romania are efect si pe teritoriul Marii Britanii.
Are romania jurisdictie asupra Marii Britanii?
Multumesc Frumos!
Crisiva
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 23:54, 15 Noiembrie 2012
Daca a fost stabilita autoritate parinteasca exercitata in comun de ambii parinti, cum ati iesit cu minorul din tara ?
Copilul are dubla cetatenie. Iar eu am rezidenta.
Copilul are pasaport britanic, ce poate face tatal lui in acesta situatie, nici unul dintre noi neffind in romania?
Recomandarea mea ar fi să cititi Regulamentul 2201/2003 al Consiliului de aici: [ link extern ]

Veti observa ca instanta competenta e cea romana

Si daca aveti timp cititi si acest ghid: [ link extern ]

Si recomandarea mea ar fi să cititi si Conventia de la Haga din 1980 care spune ca parintele rezident nu are dreptul să schimbe domiciliul minorului fără acordul celuilalt parinte sau al instantei
Ultima modificare: Joi, 15 Noiembrie 2012
Alexandru Munteanu, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Regulamentul (ce) 2201/2003. competenta teritoriala. exercitarea autoritatii parintesti, etc. DanyD DanyD In urma unei relatii de concubinaj dintre doua persoane de nationalitate romana - dar care la acel moment locuiau si munceau in Italia -, a rezultat un copil, ... (vezi toată discuția)
Custodie exclusiva, domiciliul minorului in spania FLORINTACHE FLORINTACHE Rugaminte si intrebare: Mama si minorul se afla in Spania, tatal in Bucuresti. Divortul a avut loc in Bucuresti si atunci s-a stabilit locuinta copil la mama ... (vezi toată discuția)
Dreptul de a alege unde sa traiesc ContSters121502 ContSters121502 Buna seara, Fostul meu sot a depus plangere penala impotriva mea, pe motiv ca am luat copilul ( care are si cetatenie britanica , eu rezidenta) si am plecat ... (vezi toată discuția)