Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Jurisdictie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Jurisdictie

Buna ziua,
Se poate sa-mi raspundeti va rog la urmatoarele?
as vrea sa stiu daca o sentinta judecatoreasca data la un tribunal din Romania are efect si pe teritoriul Marii Britanii.
Are romania jurisdictie asupra Marii Britanii?
Multumesc Frumos!
Crisiva
Daca a fost stabilita autoritate parinteasca exercitata in comun de ambii parinti, cum ati iesit cu minorul din tara ?
Copilul are dubla cetatenie. Iar eu am rezidenta.
Copilul are pasaport britanic, ce poate face tatal lui in acesta situatie, nici unul dintre noi neffind in romania?
Recomandarea mea ar fi să cititi Regulamentul 2201/2003 al Consiliului de aici: [ link extern ]

Veti observa ca instanta competenta e cea romana

Si daca aveti timp cititi si acest ghid: [ link extern ]

Si recomandarea mea ar fi să cititi si Conventia de la Haga din 1980 care spune ca parintele rezident nu are dreptul să schimbe domiciliul minorului fără acordul celuilalt parinte sau al instantei
Alexandru Munteanu, Avocat