avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pacient in Romania. Ce drepturi iti confera legea?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pacient in Romania. Ce drepturi iti confera legea?

1. As dori sa stiu daca medicul meu de familie a dat fara acordul meu detaliat fostului angajator relatii despre bolile mele, perioada bolii, durata bolii, concediile medicale este OK ? Ma repet fara acordul meu si ce as putea face?
2. cine ma poate lamuri exact de cate ori pot merge la medicul de familie/luna? Mie mi s-a comunicat ca pot lua lunar numai o reteta si am dreptul la numai doua vizite pe luna, este adevarat?
Multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: iosif.kramar , utilizator 09:17, 13 Noiembrie 2012
1.datele medicale sunt confidentiale inclusiv dupa moartea pacientului, deci medicul dvs a incalcat legea 46/2003. daca puteti dovedi acest aspect, il puteti chema in judecata solicitind daune;
2. exista o limita de vizite in contractul incheiat de medici cu Casa jud de asigurari de sanatate. medicul de familie are o limita de 20 de pacienti pe zi, restul vor plati consultatia.
Multumesc tare mult. Numai de bine,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decadere drept martor leonardy44 leonardy44 Buna ziua! poate fi decazut din proba cu martor,un martor care are internare la sectia psihiatrie-diagnostic depresia? (vezi toată discuția)
Compensare medicamente diabetic neasigurat Dorina P. Dorina P. Sunt fara asigurare ( ramas fara serviciu ) diabetic tip 2 si medicul refuza sa imi dea reteta pt medicamente compensate . Este legal ? daca nu , cum pot ... (vezi toată discuția)
Eliberare copie fisa medic familie ContSters68307 ContSters68307 Buna ziua, Am solicitat medicului de familie a fiului meu minor o copie dupa fisa lui medicala (avem asigurare privata de sanatate si asteptam acordul de ... (vezi toată discuția)