Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pacient in Romania. Ce drepturi iti confera legea?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pacient in Romania. Ce drepturi iti confera legea?

1. As dori sa stiu daca medicul meu de familie a dat fara acordul meu detaliat fostului angajator relatii despre bolile mele, perioada bolii, durata bolii, concediile medicale este OK ? Ma repet fara acordul meu si ce as putea face?
2. cine ma poate lamuri exact de cate ori pot merge la medicul de familie/luna? Mie mi s-a comunicat ca pot lua lunar numai o reteta si am dreptul la numai doua vizite pe luna, este adevarat?
Multumesc frumos.
1.datele medicale sunt confidentiale inclusiv dupa moartea pacientului, deci medicul dvs a incalcat legea 46/2003. daca puteti dovedi acest aspect, il puteti chema in judecata solicitind daune;
2. exista o limita de vizite in contractul incheiat de medici cu Casa jud de asigurari de sanatate. medicul de familie are o limita de 20 de pacienti pe zi, restul vor plati consultatia.
Multumesc tare mult. Numai de bine,