Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cumparare auto cu proprietar mort
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cumparare auto cu proprietar mort

Buna ziua! Doresc sa achizitionez o masina de la urmasul unui proprietar decedat. Apartinatorii dezbat succesiunea iar in noul document incheiat la notar va fi stipulat ca nimeni nu are pretentii la masina si ca aceasta va ramane unuia dintre ei. Intrebarea ar fi? Este necesar ca urmasul sa fie trecut in cartea de identitate si in certificatul de inmatriculare pentru a putea cumpara de la el sau nu este nevoie, fiind necesar doar acel act notarial? Va multumesc frumos!
Este necesar ca vanzatorul sa fie proprietarul de drept al bunului ce face obiectul tranzactiei pentru a putea solicita eliberarea de certificat fiscal necesar la intocmitrea documentelor
Sotia decedatului nu poate cere? Va multumesc pentru raspuns.
Mergeti cu ce acte aveti, cu sotia decedatului si eventual ce acte v-au dat de la notariat, la un birou unde se fac acte auto, daca nu va pot rezolva problema, macar va spun precis cum sa procedati.
Certificat fiscal va putea cere sotia decedatului prezentand certificatul de mostenitor.