avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contribuabil inactiv
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contribuabil inactiv

Buna ziua !
Va rog sa-mi spuneti daca in conformitate cu ordinul ANAF 819/2008 , privind declararea contribuabililor inactivi , daca nu depun la doua termene consecutive nici o declaratie (100, 102, 300 ... etc) , si societatea este trecuta pe lista contribuabililor inactiv , pot sa nu mai depun niciodata nici o declaratie ?
Mentionez ca este vorba de o SRL care nu mai desfasoara activitate de 2 ani , dar pentru care s-au depus la zi toate declaratile pe 0 (zero). Va rog ca in raspuns sa faceti trimitere la un act normativ din care sa rezulte argumentele respective .

Multumesc !
Cel mai recent răspuns: ContSters42967 , utilizator 22:48, 2 Februarie 2009
vedea a scris:

Multumesc pentru raspuns , dar eu ma refeream in special la Ordinul ANAF 819/2006 care am inteles din articolele de pe avocat.ro ca urmeraza sa se modifice , intrebarea mea este daca nu depun la doua termene consecutive Declaratia 100, 102, 300 etc (prevazute de Ord 819/2006) ma declara inactiv , CORECT , si mai depun in continuare aceste declaratii ?

Multumesc


Depinde de dumneavoastra. Poate nu doriti totusi o amenda.:wave:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Disolvare asociatie bianca27 bianca27 Buna seara, Exista posibilitatea ca o asociatie sa fie dizolvata de drept, ca urmare a nedepunerii bilantului timp de 2 ani? Am citit Ordonanta 26/2000, dar ... (vezi toată discuția)
Procedura de reactivare a unei firme declarata inactiva eliasav eliasav Care este procedura de reactivare a unei firme declarata inactiva? Dupa ce o firma declarata inactiva conform Ordinului ANAf nr 819/2008 mai trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Firma inactiva CLAUDYA_OZ CLAUDYA_OZ Am o probleme foarte grava la care as dori daca se poate un ajutor. Societatea mea, a fost declarata inactiva in anul 2006 ( mai precis in decembrie 2006) fara ... (vezi toată discuția)