Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... neacordare de drepturi salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

neacordare de drepturi salariale

Asi dori sa stiu daca Legea 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa este valabila si daca societatile comerciale care realizeaza profit sunt obligate sa le acorde salariatilor. Deasemenea asi dori sa stiu care este procedura de indexare a salariilor in concordanta cu rata inflatiei si daca societatile comerciale sunt obligate sa le acorde salariatilor.
Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Niciun angajator nu este obligat sa acorde tichete de masa, indiferent daca realizeaza sau nu profit..

art.1 (1) din Legea nr.142/1998 : Salariaţii din cadrul societăţilor comerciale, regiilor autonome şi din sectorul bugetar, precum şi din cadrul unităţilor cooperatiste şi al celorlalte persoane juridice sau fizice care încadrează personal prin încheierea unui contract individual de muncă, denumite în continuare angajator, pot primi o alocaţie individuală de hrană, acordată sub forma tichetelor de masă, suportată integral pe costuri de angajator.

Va multumesc pentru raspuns.