Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... evaziune condamnare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

evaziune condamnare

am fost condamnat la 5 ani pt evaziune si inselaciune acum urmeaza inalta curte cu se procedeaza sa execut pedepsa la locul de munca? in cel mai rau caz
dar eu sper ca reusesc cu achitare fiindca toate probele mi sau respins de la fond si la curte si expertiza pe factura si fila cec
Este vorba despre individualizarea pedepsei, care revine instanţei de judecată. Aceasta va pronunţa o hotărâre de condamnare şi va dispune executarea pedepsei la locul de muncă , dacă va considera că acest mod de individualizare a pedepsei este potrivit cu situaţia dvs.
Măsura se dispune de către instanţa de judecată, ţinând seama de gravitatea faptei, de împrejurările în care a fost comisă, de conduita profesională şi generală a făptuitorului şi de posibilităţile acestuia de reeducare, dacă există acordul scris al unităţii unde urmează să execute pedeapsa condamnatul şi sunt întrunite urmatoarele condiţii: pedeapsa aplicată este închisoare de cel mult 5 ani, cel în cauză nu a mai fost condamnat anterior la pedeapsa închisorii mai mare de un an, afară de cazul când condamnarile nu atrag starea de recidivă.

dar va rog sa-mi ziceti a fost voie sa-mi respinga toate probele depuse si erau probe care dovedeau nevinovatia mea la curte sa respins tot ce sanse am la ialta curte se aproba martori si probe in primu rind expertza grafoscopica si mai multe am ceruto si la curte