Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendarea activitatii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendarea activitatii

Buna ziua. Am o problema si as vrea sa o rezolv legal si bine pt. toata lumea.
Firma noastra se confrunta cu probleme financiare si fiind si in domeniul constructiilor si cu o criza de lucrari, asa ca am dori sa suspendam activitatea pe o perioada de 6 luni-1 an maxim. Care ar fi metoda cea mai rentabila si pentru firma dar si salariati? Ii putem da in somaj? sau am auzit si de posibilitatea concediilor fara plata daca salariatii sunt de acord si daca suspendarea nu depaseste 3 luni.( e posibil ca suspendarea sa fie si mai mica de 6 luni). Sper ca am dat informatii suficiente. Va multumesc..
Contractul individual de muncă poate fi suspendat din iniţiativa angajatorului în cazul întreruperii temporare a activităţii, fără încetarea raportului de muncă, în special pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare (art.52 alin.1 lit.d C.mun.)
Pe durata întreruperii temporare a activităţii angajatorului salariaţii beneficiază de o indemnizaţie, plătită din fondul de salarii, ce nu poate fi mai mică de 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat. (art.53 alin.1 C.mun.)

Pentru a beneficia de somaj, este necesar ca incetarea c.i.m. sa aiba loc pentru motive neimputabile salariatului (desfiintarea postului, concedieri colective etc.)
Pamfil Raluca a scris:

Buna ziua. Am o problema si as vrea sa o rezolv legal si bine pt. toata lumea.
Firma noastra se confrunta cu probleme financiare si fiind si in domeniul constructiilor si cu o criza de lucrari, asa ca am dori sa suspendam activitatea pe o perioada de 6 luni-1 an maxim. Care ar fi metoda cea mai rentabila si pentru firma dar si salariati? Ii putem da in somaj? sau am auzit si de posibilitatea concediilor fara plata daca salariatii sunt de acord si daca suspendarea nu depaseste 3 luni.( e posibil ca suspendarea sa fie si mai mica de 6 luni). Sper ca am dat informatii suficiente. Va multumesc..

Ca sa fie bine pt.toata lumea, ii puteti trimite in somaj pe cei care au acest drept, rechemandu-i in momentul redresarii situatiei, iar cei care nu au dreptul la somaj 75 % din salariu.
Care e procedura de trimitere in somaj, pe cine anunt in afara de ITM ? Acel 75% din fondul de salarii il plateste agentia de somaj sau intreprinderea? Din momentul intrarii in somaj salariatii mai sunt la dispozitia angajatorului?
Nu confudati somajul acordat de stat pentru care fostul salariat trebuie sa se adreseze AJOFM-ului ,cu intreruperea temporara a activitatii (asa zisul "somaj tehnic").
In prima situatie, indemnizatia de somaj se acorda salariatului daca indeplineste conditiile prevazute de lege, sia nume:
- sa aiba un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii
- raportul de munca sa inceteze pentru motive neimputabile salariatului.
In acest caz, salariatii care intra in somaj nu sunt la dispozitia fostului angajator.

In a doua situatie, intreruperea temporara a activitatii, sunt necesari urmatorii pasi :
- decizie AGA de interupere temporara a activitatii si de suspendare a CIM pe aceasta perioada
- decizie de acordare a unei indemnizatie de cel putin 75% din salariul de baza pentru salariatii trimisi in "somaj tehnic". Pe perioada întreruperii temporare salariaţii se vor afla la dispoziţia angajatorului, acesta având oricând posibilitatea să dispună reînceperea activităţii.
Multumesc d-lui Elis pt. explicatiile date, scurte, bune si la subiect.