Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INREGISTRARE INCETAREA CIM SI TRANSMITERES REVISAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INREGISTRARE INCETAREA CIM SI TRANSMITERES REVISAL

Buna ziua,

Am un salariat care si-a dat demisia si incepand cu 1 decembrie 2012 nu mai este salariatul intreprinderii.
E corect sa fac decizia de incetarea CIM pe data de 29.11.?
La fel inregistrarea in REVISAL pe 29.11. cu art. 81 (1) si sa-l transmit tot pe 29.11.?

Multumesc!
Elena
Potrivit legii, incetarea c.i.m. se completeaza si se transmite in REVISAL se face la data incetarii raportului de munca .. legea prevede sanctionarea angajatorului daca este depasit acest termen .. prin urmare, incetarea se poate completa si transmite inainte de data incetarii ...

Cand expira preavizul?
pe 29.11.
elena_1895, utilizator
Atunci aceasta este data incetarii c.i.m. si nu data de 01.12.2012 ... prin urmare, in data de 29.11.2012 operati si transmiteti revisal-ul ...
Multumesc mult pentru promtitudine!