avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INREGISTRARE INCETAREA CIM SI TRANSMITERES REVISAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INREGISTRARE INCETAREA CIM SI TRANSMITERES REVISAL

Buna ziua,

Am un salariat care si-a dat demisia si incepand cu 1 decembrie 2012 nu mai este salariatul intreprinderii.
E corect sa fac decizia de incetarea CIM pe data de 29.11.?
La fel inregistrarea in REVISAL pe 29.11. cu art. 81 (1) si sa-l transmit tot pe 29.11.?

Multumesc!
Elena
Cel mai recent răspuns: elena_1895 , utilizator 13:51, 22 Noiembrie 2012
Potrivit legii, incetarea c.i.m. se completeaza si se transmite in REVISAL se face la data incetarii raportului de munca .. legea prevede sanctionarea angajatorului daca este depasit acest termen .. prin urmare, incetarea se poate completa si transmite inainte de data incetarii ...

Cand expira preavizul?
pe 29.11.
Ultima modificare: Joi, 22 Noiembrie 2012
elena_1895, utilizator
Atunci aceasta este data incetarii c.i.m. si nu data de 01.12.2012 ... prin urmare, in data de 29.11.2012 operati si transmiteti revisal-ul ...
Multumesc mult pentru promtitudine!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie madina71 madina71 Buna ziua! Un angajat vrea sa isi dea demisia astfel incat 31 iulie sa fie ultima zi lucrata la unitatea mea, pe data de 1 aug urmand sa se angajeze in alta ... (vezi toată discuția)
Transmitere revisal -decizie desfacere cim ioanaep ioanaep Buna ziua, Intrebarea mea este: cand trebuie transmis revisalul la ITM in cazul deciziei de desfacere a contractului de munca, ultima zi in care se lucreaza ... (vezi toată discuția)