Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CONTRACTE DE PRESTARI CIVILE
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CONTRACTE DE PRESTARI CIVILE

CUM COMPLETEZ IN DECLARATIA 112 MPOZITUL RETINUT PENTRU PRESTAREA UNUI SERVICIU IN BAZA UNUI CONTRACT DE PRESTARI SERVICII INCHEIAT CU O ASOCIATIE DE LOCATARI ?MULTUMESC
Buna seara. Inainte de a va raspunde direct la intrebare (ceea ce ar parea simplu, dar in realitate nu este), va propun sa lecturam impreuna cateva aspecte din ghidul contribuabilului, pentru a veni in sprijinul dvs in sensul determinarii exacte a categoriilor de taxe care trebuie platite.
Persoanele fizice care, potrivit prevederilor, Codului fiscal au calitatea de
contribuabili la sistemul public de pensii şi la cel de asigurări sociale de sănătate,
după caz, sunt:
f) persoanele care realizează venituri, în regim de reţinere la sursă a
impozitului pe venit, respectiv:
- venituri din drepturi de proprietate intelectuală;
- venituri din activităţi desfăşurate în baza contractelor/convenţiilor civile
încheiate potrivit Codului civil, precum şi a contractelor de agent;
- venituri din activitatea de expertiză contabilă şi tehnică, judiciară și
extrajudiciară;
..
NU datorează contribuţia de asigurări sociale:
- pentru categoriile mai sus prezentate (lit.a-h), nu se datorează contribuţia de
asigurări sociale de către persoanele care sunt asigurate ale sistemului public de
pensii sau de către cele care beneficiază de una din categoriile de pensii
acordate în sistemul public de pensii;
NU se datorează contribuţia de asigurări sociale de sănătate:
- pentru veniturile din drepturi de proprietate intelectuală, dacă persoanele fizice
respective realizează şi venituri din:
- salarii/asimilate salariilor;
- indemnizaţii de şomaj;
- pensii mai mici de 740 lei;
- activități desfășurate în baza contractelor/convenţiilor civile încheiate
potrivit Codului civil, precum și a contractelor de agent;
- activitatea de expertiză contabilă şi tehnică, judiciară și extrajudiciară;
..
NOTÃ 1: Au obligaţia completării şi depunerii la organul fiscal competent
(organul fiscal în a cărui rază teritorială se află adresa unde îşi au domiciliul,
potrivit legii, sau adresa unde locuiesc efectiv, în cazul în care aceasta este
diferită de domiciliu) a declaraţiei privind venitul asigurat, persoanele care se
autorizează pentru activităţile respective după data de 01.07.2012.

Modelul, conţinutul, modalitatea de depunere şi de gestionare a declaraţiei
privind venitul asigurat la sistemul public de pensii, se va posta pe site-ul ANAF,
la adresa: www.anaf.ro.

Stabilirea obligaţiilor de plată privind contribuţiile sociale se realizează de
către organul fiscal competent, prin decizia de impunere.
NOTÃ 2: Pentru veniturile persoanelor fizice obţinute anterior datei de
01.07.2012, competenţa în administrarea contribuţiilor sociale datorate precum şi
în soluţionarea eventualelor contestaţii împotriva actelor administrative prin care
s-a făcut stabilirea acestora, revine caselor de asigurări sociale. Ca urmare,
persoanele fizice care au realizat venituri anterior datei de 01.07.2012 şi
pentru care aveau obligaţia plăţii contribuţiilor sociale, dar nu le-au
declarat, sunt obligate să completeze şi să depună declaraţia de asigurare
la casele teritoriale de asigurări.

Calculul contributiilor se face prin raportarea procentului corespunzator la venitul brut datorat persoanei angajate - in cazul dvs prin contract de conventie civila, in urmatoarea ordine:
- CAS datorat de angajat: 10,5% din Venitul brut;
- CASS datorat de angajat : 5,5% din Venitul brut;
- contributia la fondul de ajutor de somaj: 1% din Venitul brut
- impozit pe profit : 16% din masa impozabila (venit brut - CAS - CASS - contributia la fondul de ajutor de soamaj)