Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ANULARE CERTIFICAT MOSTENITOR
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ANULARE CERTIFICAT MOSTENITOR

POATE FI CONTESTAT SAU ANULAT UN CERTIFICAT MOSTENITOR VECHI DE 40 DE ANI?
Întrucât NU oferiți date concrete care să ducă la posibilitatea a vă oferi un răspuns folositor cazului dvs., încerc să vă ofer următoarele informații :
1) Sunt imprescriptibile cererile de DESFIINȚARE pt. motive de nulitate absoluta, pentru constatarea calității de moștenitor, pt. petiția de ereditate ori pt. revendicare ;
2) ANULAREA Certificatului de moștenitor se combină cu acțiunea în petiție de ereditate, dacă bunurile succesorale se află în posesia moștenitorilor menționați în certificat, sau cu acțiunea în constatare a calității de moștenitor, dacă bunurile succesorale se află în posesia reclamantului.
amanunte
de ce sa fie anulat
in principiu, se anuleaza