Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Minorii problema,
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Minorii problema,

Buna seara,
Sunt un tata al unui minor,despartit de 2 anii de mama copilului ,in sentinta judecatoreasca se spune ca ambi parintii trebuie sa participe la cresterea si educarea minorului,cu diferenta ca are domiciliul la mine,i sa stabilit o pensie ,
Eu in clipa de fata,traiesc in concubinaj cu o femeie care are la rindul sau o fata,in urma cu 5 lunii ne-am mutat la ea ,pentru a face o familie,toate bune si frumoase,de un timp,minorul pleaca cind vrea,vine cind vrea,iam dat banii saptaminal,a inceput sa fure din casa banii,nu mai este cum era mai mic,
Simt ca nu mai poot sa-l controlez,acuma vreo 5 zile ,l-am trimis la mama lui,eram ff nervoos,ii furase inelele de logodna de la concubina ,
A 2 zii mama minorului a depus o reclamatie la politie,nu cunosc inca motivul,am fost sunat telefonic de politie si ma intrebat unde este minorul ,in urma cu 3 zile in urma discutiilor avute cu minorul,sa intors la noi acasa,
Cind a fost sa ia hainele inapoi,mama minorului,a spus,ce e frica de puscarie?adica mie,
Intrebarea mea este,daca vreodata minorul mai ne face probleme,cum procedez sa fie incredintat mamei lui,ce treaba are politia cu fosta relatie?
In primul rand, nu inteleg ce scrieti, incerc sa ghicesc printre i-urile puse aiurea si frazele incoerente ce doriti sa ne transmiteti.
Apoi, daca asa comunicati si cu minorul, sincopat, el se poarta normal, la dv. nu sunt chiar sigura. Ce sa creada un copil cand, daca face probleme, parintele il trimite la plimbare cu hainele in brate? Asta e educatia dv.? Atunci iar, copilul se comporta normal, se simte iubit conditionat si incearca sa atraga atentia.
De ce a venit acasa inapoi? Ce ati facut atunci? Reguli? Discutii ati avut?
Cunoasteti prietenii fiului? Cum merge cu scoala? Cum mergea inainte de a va muta la concubina?

Mie imi pare ca incercati sa va refaceti viata si fiul va incurca. Si el se simte scos in afara peisajului si se comporta ca atare.
Ce sa va spun, faceti activitati impreuna, comunicati, desi cred ca deja s-a ajuns la nevoia unui psiholog. Sau doi.
Cresterea unui copil nu implica numai mancare, cele necesare zilnice si acoperis deasupra capului ca nu e catel, chiar si acolo vorbim de educatie....Acest copil are si un suflet pe care este clar ca dvs nu il intelegeti. Daca dupa un esec ca sot incercati acum sa va refaceti viata cu o alta persoana, incercati sa nu aveti un esec si ca parinte ca nu veti putea schimba copilul
M-am bucurat f putin de revenirea acasa a copilului ,eu sii concubina si fata acestuia am cautat sa-l intelegem sa-i oferim caldura sufleteasca,trecutul negru cel al despartiri sa fie undeva ca o uitare,sa se bucure de o noua familie si mai nou cu o sora ,
Simbata am fost plecatii la un parastas de 6 luni al bunicului ,concubinei mele,fiecare am facut cei marii sa participam pregatirea si derulare parastasului in bune conditii,cu invitatii cu preot,toate bune sii frumoase,eu dupa schimbul 3,dar a trecut,am venit acasa si mam pus la odihna,urmind ca noapte sa ma duc iara la servici,
Pe la ora 18,30 am fost trezit ca sunt probleme la casa parintesca,unde a avut lac parastasul,specific ca noi traim in alt oras,probleme legate de lipsa unor sume de bani ,baiatul meu dupa ajungerea acasa,el plecind in oras,am gasit bilet lasat,in bucatarie,
Ne-am dat seama,numai el putind pune mina,la sunat prietena mea,sii la intrebat de ce a furat si in alta casa,nu ajunge cit a furat la noi,?
Seara nu a mai revenit acasa,nu am mai putut comunica cu el,inchizind telefonul,astazi mam dus in localitatea unde am fost chemat la politie,am comunicat cu agentul prin telefon,ca am venit sa vad despre ce este vb,am primit mesaj de la copil ca este la mama lui,iam spus agentului,de minor,agentul mi-a comunicat sa-l iau acasa,sii sa deschid proces de reincredintare,spre mama lui,m-am dus la minor ,l-am chemat afara,i-am spus ce a spus sectoristul,si nu a vrut sa vina,am plecat,dupamasa am primit mesaj de la minor ca voi primi amenda pentru neglijenta ,tot eu sunt de vina,off
Am fost am achitat suma lipsa de la familia prietenei,desii sunt ff suparati de intimplare,
Voi platii amenda ,ce sa fac?am gasit hirtia unde anunta ca merge in oras,simbata,eu nu l-am trimis la mama lui,dar stiinduse vinovat sii mi-a confirmat de banii ,eu sunt cel neglijent?Intrebare mea este,ce mai poate sa-mi faca legea,sa zic asa,?
Cati ani are copilul ?
In luna Mai face 16 ani,