avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 274 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Minorii problema,
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Minorii problema,

Buna seara,
Sunt un tata al unui minor,despartit de 2 anii de mama copilului ,in sentinta judecatoreasca se spune ca ambi parintii trebuie sa participe la cresterea si educarea minorului,cu diferenta ca are domiciliul la mine,i sa stabilit o pensie ,
Eu in clipa de fata,traiesc in concubinaj cu o femeie care are la rindul sau o fata,in urma cu 5 lunii ne-am mutat la ea ,pentru a face o familie,toate bune si frumoase,de un timp,minorul pleaca cind vrea,vine cind vrea,iam dat banii saptaminal,a inceput sa fure din casa banii,nu mai este cum era mai mic,
Simt ca nu mai poot sa-l controlez,acuma vreo 5 zile ,l-am trimis la mama lui,eram ff nervoos,ii furase inelele de logodna de la concubina ,
A 2 zii mama minorului a depus o reclamatie la politie,nu cunosc inca motivul,am fost sunat telefonic de politie si ma intrebat unde este minorul ,in urma cu 3 zile in urma discutiilor avute cu minorul,sa intors la noi acasa,
Cind a fost sa ia hainele inapoi,mama minorului,a spus,ce e frica de puscarie?adica mie,
Intrebarea mea este,daca vreodata minorul mai ne face probleme,cum procedez sa fie incredintat mamei lui,ce treaba are politia cu fosta relatie?
Cel mai recent răspuns: mark37 , utilizator 19:10, 28 Noiembrie 2012
II puteti explica ca raspunde penal, daca mai fura sa nu se bazeze ca persoanele furate nu vor depune plangere.

Ati aflat de ce a depus mama plangere ?
Da,pentru neglijenta,am vb cu agentul de politie la tel,si mi-a spus sai explic minorului ca nu se pleaca de acasa asa,tam nesam,sii sa deschid eu proces pentru schimbarea domiciliului,minorului,dar minorul nu a vrut sa vina acasa,atunci iam dat hainele le aveam pregatite in masina,deja stiam ca tot eu voi fii cel condamnat,cel amendat pentru neglijenta,probabil lui ii era rusine sa mai de-a ochi cu prietena mea,
Problema e ca astazii pe la 8 dimineata ma sunat alt agent de politie,tot din localitatea unde am domiciliul,unde traieste mama si minorul,ca sa depus de catre minor ca eu la-m dat afara,i-am spus in citeva cuvinte era sii la servici,din discutiile avute rapid a ramas sa ne vedem miine pe la 8,30,sa discutam,nu stiu deocamdata cine a scris reclamatia,dar in ziua cind a plecat de acasa minorul,a lasat un bilet in care spunea ca e in oras si revine seara,ca merge la o plimbare,trebuie sa vad daca reclamatia este cu acelasii scris,sunt sigur ca a facut mama lui reclamatia,a ajuns la urechile eii ca imi e bine,sii ca deobicei cind are loc o despartire ii oresc fiecare rau altuia,dar depinde de multii factorii,important e sa fii OM,
Mentionez ca in decizia judecatoreasca ,minorul este incredintat ambilor parintii numai domiciliul este la mine,sii la obligarea pensiei ,de 250,lei, a mamei,acestii banii erau de buzunar minorului,
Va multumesc,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impartirea bunurilor provenite din concubinaj mark37 mark37 Am cunoscut pe o fata in urma cu 16 ani,avea 1 baiat de 2,5 ani,era dupa divort,in urma divortului ia revenit cota parte din ap,1\2,dupa 2 ani sa nascut ... (vezi toată discuția)
Nu pot vedea copilul Ramona1982 Ramona1982 Cumnata mea s-a mutat la parinti de aproape 2 luni, iar fratele meu face naveta din oras la tara ca sa isi vada copilul. (cumnata mea are domiciliul in oras). ... (vezi toată discuția)
Nelamurire program de vizitare minor karmy karmy Buna seara. Va rog mult sa mi da-ti un raspuns urgent daca este cineva on line. La ora 6 tatal copilului meu a venit si l-a luat conform hotararii ... (vezi toată discuția)