Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Abuz joc online
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Abuz joc online

Buna Ziua,
Joc un joc pe internet, un joc ce anunta a fi "free" insa facilitatile necesare jocului costa.
Dupa ce am cumparat prin plata cu card-ul pachetul necesar unui joc decent am inceput
sa joc investind timp si efort.
Ca in orice activitate desfasurata in comun de oameni la un moment dat ai contact cu
ceilalti competitori, mai ales ca jocul presupune "atacarea" altor jucatori.
Aceste contacte pot fi variate, si dat fiind mediul competitional pot exista si anumite
schimburi de replici.
Jocul, in regulamentul lui prevede:
"§7 Netichetă
Toţi utilizatorii trebuie să converseze într-un ton decent. [...]
1. Următoarele comportamente se pot pedepsi şi se aplică pentru toate descrierile,
numele conturilor, numele satelor şi mesajelor: folosirea unui limbaj abuziv, defăimător, rasist şi profanator; "

Aceasta prevedere este o prevedere extrem de vaga si lasa loc la abuzuri din partea celor
ce administreaza site-ul, respectiv jocul. Ce inseamna limbaj abuziv in mod concret?

In baza acestei prevederi am primit un mesaj scurt de la un responsabil, am fost suspendat si
administratorii vor sa imi aplice o sanctiune prin diminuarea rezultatelor obtinute in joc.
Nu am primit nici un avertisment prealabil, nu mi s-a spus in legatura cu ce sau de ce,
doar: "ai insultat un alt jucator" insa eu nu imi amintesc sa fi insultat nici un alt jucator.

Nefiind de acord cu sanctiunea contul meu ramane suspendat.
Ce se intampla cu banii achitati de mine?

Facand cercetari pentru a vedea cum pot sa fac ceva impotriva abuzului constat:
- firma ce gestioneaza jocul nu are sediu in Romania, deci nu am cum sa ma plang la ANPC (OPC).
- responsabilii nu sunt decat niste "nick"-uri si niste e-mailuri impersonale.
(iar pentru 10 euro cat am platit ma indoiesc ca cineva ar cauta sa vada cine sunt ei).

Intrucat nu este primul meu contact cu aceasta lume a jocurilor online as vrea sa descriu situatiile
pe care le-am intalnit:
- jocurile on-line, gen multiplayer, genereaza comunitati de jucatori,
- extinderea jocurilor se face prin cooptarea in echipa de administratori a unor jucatori
pasionati care primesc in schimbul efortului de administrare ("arbitraj") optiunea de a juca
fara plata sau alte beneficii minore,
- deci unii din cei cu functii care presupun arbitrajul sunt si jucatori activi, au prieteni pe care
mai devreme sau mai tarziu ii vor favoriza, deturnand foarte grav oferta promisa,
- comunitatile sunt alcatuite in general din tineri si copii extrem de usor de impresionat/speriat/influentat,
- dupa o perioada de cativa ani cei ce indeplinesc functiile incep sa perceapa denaturat realitatea
si ajung sa se considere adevarati dictatori sau stapani,
- cei care coordoneaza afacerea depind de jucatorii cu vechime si functii si astfel evita conflicte sau sa
interfereze in activitatea acestora, atata timp cat afacerea merge.
- in urma acestor interferente a arbitrajului in cursul jocului rezulta o competitie viciata, care difera
substantial de oferta promisa. Adica: ti se iau banii, dar oricat de bine ai juca nu ai nici o sansa,
iar daca stingheresti risti sa fii exclus sau suspendat si cu banii luati.
- firmele sunt inregistrate in strainatate iar "arbitrii" nu sunt decat niste "nick"-uri impersonale.

In acest caz prin competita neonesta practic jucatorul nou este pacalit deoarece nu are sanse reale
in a castiga.
Daca exista abuzuri concrete se poate face ceva impotriva lor?
Un alt mod inteligent de a face bani pe net, pe principiul "putin de la cat mai multi"
Buna ziua.
Acelasi tip de joc si eu, joc MMORPG, joc care precum a spus si pinkys, presupune timp si efort investit. In acest joc se fac schimburi de obiecte, se pot vinde sau cumpara cu o moneda virtuala. Tot odata vanzarea acestor obiecte pe bani reali este interzisa. In joc sunt anumiti jucatori care beneficiaza de un canal de vorbire separat fata de altii, acest lucru obtinandu-l prin unule dispute intre jucatori.
Intr-o zi am pus caracterul meu, caracter crescut cu efort timp de 2 ani, sa vanda unele obiecte, avand titlul "bijuterii...vanzare la telefon, privat mie", titlui pus din cauza faptului ca nu puteam sa stau prea mult in fata calculatorului, fiind la servici. Un jucator din acela special a anuntat pe acel chat separat, pe care numai unii pot sa-l foloseasca, faptul ca "pushti vinde obiecte pe EURO"(pushti fiind numele caracterului), lucru neadevarat. Jucatorii stiind ca nu este voie ca acest lucru sa se faca au facut unele screen-shot-uri si au trimis adminului. Acest admin vazand acel mesaj pe acel chat separat, mi-a suspendat contul, fara a ma intreba daca este adevarat acel lucru, fara a ma avertiza fara a pune nici o intrebare. Astfel pierdandu-se mult timp investit in acest joc, si relatia care mi-am facut-o cu alti jucatori, nemaiputand lua legatura cu ei.
Intrebarea este : se poate actiona intr-un fel asupra acelui jucator care a facut acel anunt neadevarat si asupra adminilor care controleaza jocul? Multumesc pentru raspuns. O zi buna.
Aceleasi abuzuri sunt si in jocul "Triburile". Se plateste un "cont premium" dar adminii iti taie contul dupa bunul plac.