Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cumul salariu + pensie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cumul salariu + pensie

As vrea sa aflu daca mai sunt in vigoare prevederile legale care interziceau cumulul pensiei cu salariul, in mediul bugetar (cultura)... Concret, ma intereseaza ce optiune are un pensionar caruia i se ofera un job pentru care nu exista o alta persoana competenta sa-l ocupe.... Multumesc!!
Da, mai sunt in vigoare prevederile art.17 din Legea nr.329/2009 ...

Persoana pensionata poate cumul apensia cu salariul numai daca nivelul pensiei nete aflate in plata nu depaseste nivelul salariului mediu brut pe economie utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat, aprobat prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat. Altfel spus, trebuie sa aiba o pensie neta mai mica de 2117 lei (valoare in vigoare pentru 2012).
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu salariul ci pensia neta nu trebuie sa trebuie sa depaseasca nivelul salariului mediu brut pe economie.

O veste buna... multumesc frumos!! :bow: