Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Montat horn
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Montat horn

Buna ziua, am si eu nevoie de niste sfaturi.Stau intr-un bloc cu 10 etaje,la etajul 6.Apartamentul este proprietatea mea cu acte. Langa bloc este o centrala termica,ca si-a montat un horn din tabla pe partea cu apartamentul meu,fara sa ma intrebe daca sunt deacord cu acest lucru.Adica este lipit de apartamentul meu, si al celorlati vecini.
Au procedat corect?Ii pot da in judecata si sa le cer chirie,sau sa nu mai platesc caldura?
Va multumesc si astept pareri!!
Chiar si centrala termica pentru a efectua diverse modificari, constructii are nevoie de certificat de urbanism, autorizatie de constructie, etc. care se cer de la primarie. Verificati acolo daca au aprobari, si daca au, si au respectat proiectul nu prea aveti ce le face, cel mult sa va indreptati impotriva primariei care le-a dat "acceptul".
daca primaria le-a dat acceptul sa puna hornul pe peretele apartamentului meu,nu e nici o problema?nu am ce sa le fac?
S-ar putea sa se fi luat deja acceptul de la asociatia de proprietari, si daca primaria le-a dat acceptul(autorizatia de construire), va indreptati impotriva primariei, daca vi se pare ceva ilegal...
blocul in care locuiesc nu are o asociatie de proprietari.nu a intrebat pe niciunul din vecinii mei care stau pe aceea parte unde e montat hornul