Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... tevi neizolate de la termoficare, bune de plata! ce ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

tevi neizolate de la termoficare, bune de plata! ce este de facut?

Ma lovesc de o aceeasi problema de care se lovesc multi proprietari cu centrale si anume: plata fortata pentru niste tevi ce sunt pentru tur si returul caldurii din apartamente. Locuiesc la etajul 4 (ultimul etaj) si nu am tevile respective izolate. Ce pot face ca sa nu le mai platesc inutil? Mentionez ca in momentul in care aveam "caldura" de la termoficare Pitesti aveam 14 grade Celsius in dormitor. Acum situatia vecinilor fara centrala s-a mai imbunatatit in sensul ca au caldura, dar...vor avea si o surpriza poate de 3 ori mai mare decat a caldurii, nu stiu cat vor plati pentru ceea ce primesc. Chestia este ca: dupa zicala din batrani "sa moara si capra vecinului" (ei fiind majoritari fara centrale, deoarece subventii de la stat, chit ca au venituri nedeclarate destul de satisfacatoare) ma obliga sa particip la aceste cheltuieli, eu neavand nevoie de ceea ce-mi ofera termoficarea, pentru 2 tevi ce imi strabat baia. va multumesc de raspunsurile dvs. si sper ca ma veti indrepta pe calea cea buna.
Nu este vorba de "moartea caprei vecinului", ci de reglementari ANRSC care spun ca, in afara de caldura din calorifere, aceasta mai circula si prin tot sistemul de tevi din condominiu, incalzindu-l.
Aceasta caldura produsa de tevi, care sunt proprietate comuna a asociatiei, se plateste de catre toate apartamentele in functie de cota-parte indiviza.
Dv., cand v-ati montat CT, ati cerut acceptul asociatiei de proprietari. Atunci ar fi trebuit sa fiti atentionata ca veti avea totusi o contributie la plata caldurii pe tevile comune...... Ca nu ati fost atentionata, e surpriza pe care o aveti acum, platind aceasta "bucata" din caldura livrata (in procent de 10% - 25%, in functie de infrastructura de tevi pentru caldura, din factura privitoare la caldura) laolalta cu ceilalti vecini.

Deci nu vecinii va obliga si nici macar asociatia de proprietari, ci este o prevedere a ANRSC si, atata timp cat furnizorul de energie termica va livra agent termic in condominiu, aceasta caldura de pe tevi, subsol, calorifere de pe hol etc se va plati in regim pausal in functie de cota-parte indiviza.
[ link extern ]
elga50, moderator
Sunt mai multe probleme de discutat.
1. Am semnat un acord acum 6 ani cu termoficarea ca din acel moment nu mai beneficiez niciun servici din partea lor. (daca sunteti draguta veti cauta o lege care zice clar ca nu poti fi obligat sa cumperi ceea ce nu ai nevoie).
2. Stau la ultimul etaj.
3. Nu sunt calorifere pe scara blocului.
4. Tevile de la subsol sunt izolate.
5. Nu toti posesorii de centrale termice platesc aceasta caldura. Daca majoritarii dintr-o asociatie sunt cu centrale, se face o mica sedinta, a se citi scandal, iar administratorul renunta la asemenea pretentii (asta a fost valabila si in iarna anului 2008-2009.
6. Ce pot face sa scap de asemenea povara. A se citi pret umflat la un serviciu de nimic.
7. La randul meu pot eminte pretentii ca imi incalzesc vecinii iarna, eu avand caldura mai multa decat ei in casa, iar vara sa le cer din nou bani ca le racoresc peretii, avand si aer conditionat?
8. Unde se duc banii si de ce nu se fac controale adevarate celor ce cer subventii de la stat si au in fata blocului masini parcate si apartamente date spre inchiriere (unii sunt patroni sau angajati la negru)?
Conform Ordinului ANRSC 91/2007
Art. 250
„Debranşarea totală a instalaţiilor interioare de încălzire şi/sau pentru apa caldă de consum ale unui utilizator tip condominiu se va face în următoarele condiţii cumulative:
1. condominiul să nu se afle în zona unitară de încălzire pentru care autoritatea administraţiei publice locale a stabilit ca încălzirea se realizează exclusiv în sistem centralizat;
2. acordul scris al asociaţiei de proprietari, exprimat prin hotărârea adunării generale;
3. anunţarea furnizorului şi a autorităţii administraţiei publice locale cu 30 de zile calendaristice înainte de debranşare”.
1. Da, ati facut un acord cu termoficarea, dar numai in privinta caloriferelor si a faptului ca strict aceste calorifere nu se vor incalzi de la agentul lor termic. Deci numai pentru calorifere. De altfel debransare de la sistemul centralizat inseamna scoaterea caloriferelor din circuit, nu si a tevilor verticale. Aceste tevi verticale fac parte din infrastructura blocului si vreti-nu vreti trebuie sa le acceptati si sa platiti pentru caldura care trece prin ele. Adica, atata timp cat locuim impreuna unii cu altii si impartim in devalmasie o proprietate comuna trebuie sa platim pentru administrarea, intretinerea si repararea ei. Altfel, daca nu doriti sa mai platiti ceva ce nu va convine puteti sa va mutati la casa pe pamant si acolo nu mai platiti nimic la comun cu altii. Deocamdata Dv. locuiti intr-o asociatie de proprietari care are o lege dupa care se conduce Legea 230/2007 si HG 1588/2007 si inca cateva reglementari.

2. Sistemul de incalzire centralizat este conceput astfel incat aerisirea sa se faca dupa ce aceste tevi ies de la Dv. din apartament, deci nici macar nu le puteti taia pentru ca altfel ar trebui sa asigurati un alt sistem de aerisire al acestora. Daca o puteti face, e in regula.

3. Caloriferele de pe scara blocului sunt o parte din aceasta infrastructura comuna.

4. Tevile de la subsol de asemenea sunt o parte din infrastructura si transferul de energie termica catre mediul inconjurator nu-l puteti determina pe baza de masuratori.

5. E balamuc acolo pentru ca nici administratorul si nici presedintele nu cunosc sau nu au interesul sa cunoasca toate legile si reglementarile in vigoare si decid in functie de cum vrea unul sau altul din asociatie, ceea ce nu este in regula.

6. Ce procent din factura se aplica la cei cu CT si despre ce suma ar fi vorba?
Aveti ce face in mod legal. Izolarea tevilor astfel incat diferenta intre temperatura exterioara de pe peretele izolant si temperatura din camera sa nu fie mai mare de 0.5 grade C. Altfel inseamna ca primiti caldura de la tevi de natura sa va incalzeasca camera, chiar daca vi se pare ca aceasta caldura ar fi insignifianta.

7. Daca puteti masura acest transfer de caldura....le puteti cere despagubiri, dar in instanta. Legea nu are asemenea prevederi.

8. Despre care bani vorbiti ca unde se duc? Sunt sume reprezentand o parte din factura de caldura.
Controlul celor cu subventii tine de primarie. Daca considerati ca aveti vecini care beneficiaza de subventii nemeritat, puteti face reclamatie la primarie si ei vor veni sa verifice acele declaratii date pe proprie raspundere.

elga50 a scris:

1. Da, ati facut un acord cu termoficarea, dar numai in privinta caloriferelor si a faptului ca strict aceste calorifere nu se vor incalzi de la agentul lor termic. Deci numai pentru calorifere. De altfel debransare de la sistemul centralizat inseamna scoaterea caloriferelor din circuit, nu si a tevilor verticale. Aceste tevi verticale fac parte din infrastructura blocului si vreti-nu vreti trebuie sa le acceptati si sa platiti pentru caldura care trece prin ele. Adica, atata timp cat locuim impreuna unii cu altii si impartim in devalmasie o proprietate comuna trebuie sa platim pentru administrarea, intretinerea si repararea ei. Altfel, daca nu doriti sa mai platiti ceva ce nu va convine puteti sa va mutati la casa pe pamant si acolo nu mai platiti nimic la comun cu altii. Deocamdata Dv. locuiti intr-o asociatie de proprietari care are o lege dupa care se conduce Legea 230/2007 si HG 1588/2007 si inca cateva reglementari.

2. Sistemul de incalzire centralizat este conceput astfel incat aerisirea sa se faca dupa ce aceste tevi ies de la Dv. din apartament, deci nici macar nu le puteti taia pentru ca altfel ar trebui sa asigurati un alt sistem de aerisire al acestora. Daca o puteti face, e in regula.

3. Caloriferele de pe scara blocului sunt o parte din aceasta infrastructura comuna.

4. Tevile de la subsol de asemenea sunt o parte din infrastructura si transferul de energie termica catre mediul inconjurator nu-l puteti determina pe baza de masuratori.

5. E balamuc acolo pentru ca nici administratorul si nici presedintele nu cunosc sau nu au interesul sa cunoasca toate legile si reglementarile in vigoare si decid in functie de cum vrea unul sau altul din asociatie, ceea ce nu este in regula.

6. Ce procent din factura se aplica la cei cu CT si despre ce suma ar fi vorba?
Aveti ce face in mod legal. Izolarea tevilor astfel incat diferenta intre temperatura exterioara de pe peretele izolant si temperatura din camera sa nu fie mai mare de 0.5 grade C. Altfel inseamna ca primiti caldura de la tevi de natura sa va incalzeasca camera, chiar daca vi se pare ca aceasta caldura ar fi insignifianta.

7. Daca puteti masura acest transfer de caldura....le puteti cere despagubiri, dar in instanta. Legea nu are asemenea prevederi.

8. Despre care bani vorbiti ca unde se duc? Sunt sume reprezentand o parte din factura de caldura.
Controlul celor cu subventii tine de primarie. Daca considerati ca aveti vecini care beneficiaza de subventii nemeritat, puteti face reclamatie la primarie si ei vor veni sa verifice acele declaratii date pe proprie raspundere.

Cunosc caz de apartamente situate la ultimul etaj, cu centrala individuală .
La debranșare, cu acordul vecinilor de la etajul inferior, au tăiat țevile din apartament și au montat aerisitoare la coloanele din apartamentul inferior.