Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... încetare cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

încetare cim

Bună ziua,
Am nevoie de ajutorul dvs:unui salariat cu cim pe perioadă nedeterminată, care s-a prezentat la lucru inclusiv în data de 23.11.2012 i s-a făcut încetarea cim (concediere individuală) cu 26.11.2012 urmând să -şi depună actele pentru şomaj.
AJOFM îl trimete înapoi cu actele solicitând încetarea cim cu data de 23.11.2012.
Încetarea cim se face cu data ultimei zile lucrate? adică pe 23.11 va fi şi pontat şi tot cu 23 îi încetez şi cim? Dacă avea cim pe perioadă determinată până la data de 23.11.2012, cu ce dată îi încetam cim?
Sunt doua aspecte total diferite ..
1. in cazul unui c.i.m. pe durata nedeterminata care inceteaza prin concediere , data incetarii = data ultimei zile de preaviz

2. in cazul in care c.i.m. este incheiat pe durata determinata , daca nu se prelungeste durata acestuia, data incetarii = data la care expira durata pentru care a fost incheiat c.i.m. (art.56 alin.1 lit.i C.mun.).

Astfel , un c.i.m. care a fost incheiat , de exemplu, pe perioada 01.01.2012 - 23.11.2012, va avea ca data de incetare data de 23.11.2012.

Legislatia nu prevede ce fel de zi este data cand inceteaza c.i.m. , asa cum nici in cazul unui c.i.m. pe durata determinata nu prevede ca acesta inceteaza in ziua urm,atoare celei in care a expirat durata pentru care a fost incheiat.
Mulţumesc frumos - freeelis - toate cele bune.