Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Inlocuire BO in format vechi
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Inlocuire BO in format vechi

Buna ziua,

Este vorba despre un bilet la ordin scadent peste 5 ani, emis de un partener, care pentru noi reprezinta un element de confort ce va fi scontat de catre o banca. Problema este ca biletul este emis in noiembrie 2008, este in format vechi si nu vreau sa existe vreo discutie cu banca. Vreau sa solicit partenerului inlocuirea acestui BO cu unul in format nou insa nu gasesc nici o norma/hotarare/regulament in temeiul caruia as putea face aceasta solicitare.
Aveti vreo idee?
Multumesc.
alecsutzu4u, utilizator
sa fiu sincer... buna credinta nu prea isi mai are locul. Daca v-ati uitat la stiri, in piata e destul de rau. Se pune problema supravietuirii. Asa ca, daca se iveste o bresa am sa o folosesc. Daca pot sa ma creditez amanand plati e exact ce imi doresc. Daca fila CEC este invalida, am sa o inlocuiesc cand am sa consider ca sunt in siguranta. Ramana intrebarea: mai poate fi folosita fila CEC?
Oarecum legat de subiect:
Fila CEC garantie in alb la un contract ce s-a incheiat la 31.12.2008 poate fi decontata azi daca facturile aferente acestui contract au fost emise dupa 08.12.2008? Mai este inselaciune?
Sper sa primesc un raspuns. Multumesc.