Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident circulatie soldat cu victima impacare la notar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident circulatie soldat cu victima impacare la notar

Buna ziua. In urma cu un an tatal meu a avut un accident de circulatie acesta accidentand un pieton pe trecerea de pietoni, victima are peste 60 de zile de spitalizare aceasta a depus plangere penala. Intrebarea ar fi daca acum dupa un an ajungem la o intelege prin care victima isi retrage plangerea penala ce se intampla mai departe?
Acum am aflat ca partea vatamata a ajuns la o intelegere cu societatea de asigurari privind daunele morale si materiale dar intrebarea este: cu spitalizarea ce se intampla cine o sa plateasca asigurarile sau tatal meu? cu partea cu impacarea partilor se pare ca a picat intelegerea deci nu o sa-si retraga plangerea penala.
buna seara ,
da, daca s-a ajuns la o intelegere la sigurator si se va incheia in acest sens o tranzactie va inceta si procesul penal ,conform cpc ,in ce priveste spitalizarea va fi platita tot de asigurator ,
am inteles ca procesul penal va continua oricum doar ca nu mai au nici o pretentie pentru daune morale si materiale din moment ce au primit de la asigurator bani pentru acestea.