Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Atelier deschis la etajul 3
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Atelier deschis la etajul 3

Acum mai bine de 3 ani vecinul de deasupra mea a început să aibă anumite perioade în fiecare an în care face un zgomot insuportabil. Dărâmă pereţii, bate cu ciocanul, mută, sparge ... ce nu face. Iniţial am crezut că face renovări însă nu ar avea ce să mai renoveze pentru că nu ştiu dacă are ce să mai spargă în casă.

Noi ne gândim că şi-a deschis un atelier în casă, că face anumite lucrări ... nu ştiu exact ce, dar chiar nu mai suport #-o#-o. Am încercat să vorbim cu el dar nu răspunde la uşă, dar o să mai încercăm.

Aş dori să ştiu şi eu unde anume aş putea să mă adresez. Vreau să urmez toţi paşii legali pentru că respectiva persoană lucrează în MAI.
Ideea e că el nu face zgomot în intervalul orar prevăzut în L61/1991, adică 22.00-08.00 şi 13.00-14.00, dar deja ne-am săturat.
Pe mine mă interesează ce să-i fac dacă şi-a deschis atelier în apartament.
ªi totuşi nu există şi altă lege care să-i interzică să facă zgomot ?
Chiar daca respecta orele de liniste și chiar daca este angajat in MAI, nimeni nu este obligat sa-i suporte zgomotele in permanenta. In consecinta, consider ca puteti face o reclamatie la Politie (sectia de politie aferenta zonei in care locuiti). Acestia sunt obligati sa ancheteze situatia (daca vecinul nu vrea sa vorbeasca cu dvs. va trebui sa dea niste lamuriri politistilor, oricare ar fi acele lamuriri...) , totodata cei de la Politie sunt obligati va raspunda in scris la reclamatia dvs. Vedeti ce raspuns primiti de la Politie.
Initial sesizati oficial presedintele de asociatie de proprietari
Daca la nivelul asociatiei va confruntati cu dezinteres,sesizati oficial unitea de politie responsabila