Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... actiune suspendata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

actiune suspendata

Buna ziua!
Am o actiune pe fond care a fost suspendata pana la obtinerea unei irevocabilitati intr-o cauza/actiune conexa. Intre timp aceasta irevocabilitate (prin judecarea recursului aferent) s-a obtinut. Exista vreo obligatie din partea mea de a continua actiunea suspendata? Mentionez ca nu as mai avea interes in continuarea actiunii suspendate intrucat hotararea irevocabila asteptata nu imi este favorabila.
Multumesc!
aveti obligatia sa repuneti cauza pe rol
Daca nu o repuneti dvs. pe rol si nici partea adversa, dupa un an de suspendare, dosarul acela se va perima, adica se considera ca nu a existat niciodata.
ce calitate aveti in dosarul suspendat?
alv84, sunt petent.
shomo a scris:

... nu as mai avea interes in continuarea actiunii suspendate

Simplu: daca aveti interes, solicitati reluarea judecatii, daca nu aveti interes, lasati-o asa.

Judecata se reia la cererea partii interesate. (interesat ar putea fi adversarul dvs.)

Nu e nimeni obligat sa ceara repunerea pe rol! O astfel de idee contrazice nu numai textul legii de procedura, dar si ... logica. Cum sa fie cineva obligat la repunerea pe rol a unei pricini, daca legea prevede ce se intampla (perimare) cand e lasata in nelucrare!? In functie de imprejurari, cineva ar putea avea chiar interesul constatarii perimarii (si nicidecum al repunerii pe rol).

romascanu, moderator