Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Repartizare diferentele apa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Repartizare diferentele apa

suntem o familie de trei persoane(eu,sotul si copilul de 3 ani)si locuim iintr-o garsoniera ,intr-un bloc din sectorul 3 ,din luna iunie.Blocul are contor de bransament si toate apartamentele sunt contorizate la scara 1,unde locuim.Indexul contoarelor este citit de fiecare propietar in parte,pe propia raspundere si este predat pe un formular tip,lunar intre datele 1 si 5 ale lunii.Mentionez ca am citit si am predat indexurile de apa rece/calda conform acestor date.La prima intretinere,platita in luna iulie,totul a fost in regula,am fost 3 persoane la intretinere si am platit cat am consumat.In luna august am observat ca eram trecute 2 persoane,in loc de 3 si la consumul de apa calda erau calculati 3 mc in plus.(respectiv 42.25 ron )Consumul este constant la noi in apartament, respectiv 4 mc de apa rece si 2 mc de apa calda.Cand i-am atras atentia administratorului,acesta a explicat ca posibil dna. contabila sa fi gresit si am inchis ochii,am achitat asa cotele de intretinere.Luna urmatoare totul bine calculat din nou,nr. de persoane,consum real.Acum este afisata intretinere pe luna octombrie,unde iar suntem trecute 2 persoane si la apa calda iar suntem incarcati cu 3 mc.Cand am cerut lamuriri administratorului, acesta mi-a spus ca are o diferenta foarte mare de acoperit,nu stie sa imi spuna cat exact,in jur de 30 si ceva de mc, si ca sa nu aplice legea pausalitatii,a pus si el pe ici pe colo cativa mc.La doua apartamente din bloc nu s-au predat indexurile de apa si sunt puse la plata la consumul de apa calda cu suma de 50 ron,desi sunt trei pers / apartament. Cum asa am intrebat eu?consum 2 mc,fac economie,si platesc mai mult decat dublu?Iar apartamentele cu 4 ,5 persoane,cum este cazul dansului,platesc aprox.acelasi consum ca si noi(50 ron).Cum s-a facut aceasta repartitie a diferentei de mc,dintre suma contoarelor si contorul de bransament?Am discutat cu vecina de langa mine,care a spus ca si ea are un mc cub in plus la plata(apartament de doua camere unde locuiesc doua persoane).Am facut o contestatie si am predat-o presedintelui,am primit raspuns"Metoda de calcul este urmatoarea:

-Consumul declarat pe propia raspundere este calculat la tariful care reiese din factura.
-diferenta se calculeaza conform art.42 din HG 400/2003 conform prevederii legii nr.199/200 modificata prin OG 78/2001 si HG 933/2004,aplicandu-se pretul mediu,de regula 3-4 mc de apa rece si 2-3 mc apa calda.Mentionez ca declararea consumului la ap.14 s-a facut in timp respectiv 4 mc apa rece si 2 mc apa calda.Analizand situatia financiara a chiriasilor care locuiesc la ap.14 cotele de intretinere s-au calculat la 2 persoane si nu la trei.Reglarea se va face in luna urmatoare,urmand a fi calculata si adaugata diferenta ce revine unei persoane din cheltuielile comune".

In primul rand,nu stiu in ce calitate a analizat domnul administrator situatia noastra financiara si dupa ce parametrii a ajuns la concluzia ca aceasta este precara.(nu avem un aspect neingrijit sau murdar,urat mirositor)Nu suntem propietari,insa nu avem nici calitatea de chiriasi.Propietarul apartamentului ne este un bun prieten si nu platim chirie sau vre-o suma de bani in schimbul faptului ca locuim in casa dansului.
Revenind la situatia neplacuta,as dori va rog , sa stiu cum de impart si se calculeaza diferenta de mc dintre suma contoarelor apartamentelor si valoarea citita pe contorul de bransament.Stiam ca daca de exemplu contorul de bransament arata 500 mc,se scade din aceasta suma indexurilor contoarelor de apartament, din ce ramane se extrag 10% care se distribuie catre apartamentele contorizate drept pierderi, iar restul catre necontorizati.Insa in cazul scarii 1 toate apartamentele sunt contorizate,de unde diferenta aceasta atat de mare de mc la apa calda?Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti cum se imparte de fapt aceasta diferenta de mc ,dintre contorul de bransament si suma contoarelor apartamentelor contorizate(toate din bloc in acest caz).Tabelul de intretinere afisat arata clar ca aceasta repartizare s-a facut dupa ureche, nicidecum dupa nr.de persoane,sau dupa vre-un procent drept pierdere.
Diferenta de apa rece sau calda se imparte dupa numar de persoane sau dupa cota parte indiviza ,depinde cum s-a hotarat in cadrul Comitetului Executiv.La multe blocuri am observat ca se imparte pe numar de persoane ,la noi de exemplu se imparte pe cota parte indiviza,dar in ambele cazuri diferenta este egala fiecarui apartament sau dupa caz in functie de numarul de persoane.
De exemplu: consum lunar facturat de apa rece 200 mc*5.9028=1180.56 ; consum declarat 180*5.9028=1062.504 mc rezulta o diferenta de 20 de mc *5.9028=118.056 /40 de apartamente =2.9514 /ap sau 118.056/80 pers=1.4757 /pers.la care se adauga si apa meteo; si la apa calda se calculeaza diferentele rezultate din factura apa nova si din factura radet, se aduna si se impart pe cota parte indiviza. In niciun caz nu aruncam mc rezultati ca diferenta dupa pofta inimii doar ca sa iasa socoteala si factura,sa ne fie mai comod la socotit,insa asa fac foarte multi .Depinde acum ce s-a consemnat si la celelalte scari ca si diferente-ele ar trebui sa fie repartizate in mod egal tuturor scarilor dupa nr persoane sau cpi( de la apa nova factura de apa rece vine cu consum inregistrat pe toate scarile blocului )

Iar despre diferenta asa mare nu e cazul sa va mirati,poate dv sunteti corecta si declarati consumul real insa altii nu, si de aici pierderi ,mai sunt poate si ghenele care nu au instalate apometre si consumul de apa nu il poate determina nimeni, poate si pe la subsol mai consuma femeia de servici ,etc.insa daca se observa o diferenta enorma cateva luni la rand trebuiesc luate masuri de catre administrator si comitet pentru a afla cauza a acestor pierderi.
si nu in ultimul rand : raspunsul este de milioane ,nici nu vreau sa ma gandesc ce este in contabilitatea blocului dv.; normal ca pretul metrului cub reiese din factura nu din stele ,dar conteaza si ce pret ii iese domnului sau doamnei respective,ca sa nu mai spun de calculul diferentelor :DSper sa va fi ajutat!

CRINA1, utilizator
Imi puteti va rog indica care este baza legala (prevederea legala)conform careia se fac impatirile de mai sus?daca s-ar fi impartit pe numarul de persoane,atunci cum la apartamentele unde sunt 3,4 sau 5 persoane platesc consum calculat la 50 ron,/ apartament , iar 2 persoane(asa cum figuram in lista de intetinere,in lunile in care suntem incarcati la consumul de apa calda) 42,25 ron?
Pot cere sa vad factura de apa?unde il pot reclama pe administrator?pot aduce un cenzor care sa verifice aceste acte?
baza legala : legea 230/2007 si hg 1588/2007
v-am raspuns si mai sus , depinde ce o socoti acolo .,doar dansul poate raspunde si doar ati afisat raspunsul :))Desigur ca puteti cere factura de apa ,normal ar trebui afisata la avizier , pana sa il reclamati mai incercati odata sa rezolvati pe cale amiabila depuneti o cerere scrisa catre Presedintele blocului ,cu numar de inregistrare la care este obligat (tot conform legii) sa va raspunda si tot in scris.-in care sa cereti explicatii detaliate despre modul de calcul al facturii de apa rece si calda , pretul metrului cub, diferentele si modul de impartire a acestora,procesele verbale care sa ateste hotararea comitetului despre cum vor imparti pierderile de apa,daca nici atunci nu reusit, va puteti adresa compartimentului specializat din cadrul primariei sectorului 3 .
CRINA1, utilizator
1-reprezentantul legal al asociatiei de proprietari,este presedintle asociatiei
2-In temeiul disp art 12 a c si d din HG nr 1588/2007 ,aveti dreptul,sa formulati contestatie la lista de intretinere in termen de 10 zile de la afisarea acesteia la presedinte
Presedintele de asociatie are obligatia sa raspunda la contestatie in termen de 7 zile
@ynocentta,va multumesc frumos pentru raspuns,:) .Am spus ca am trims contestatie catre presedintele blocului,contestatie intocmita in doua exemplare,unul ramas la mine,semnat si stampilat de acesta.Astazi am primit raspunsul administratorului,raspuns redat mai sus,in primul post.

@Crina1,va multumesc pentru lamuriri.Maiine ii voi inmana domnului presedinte o noua contestatie in care contest din nou suma respectiva si cer mai multe lamuriri si acte doveditoare.
Adriantot, moderator