Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Fostul meu concubin ma hartuieste
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Fostul meu concubin ma hartuieste

Buna seara am 21 de ani am stat cu un baiat trei ani de zile eu lucrez in afara la un restaurant imi lua toti bani iar acum am fugit de la el fara haine fara nimik si acum ma tot hartuieste pe mess pe facebook ma ameninta singura mea solutie a fos sa fug de la el ce pot sa fac ajutati-ma nu mai stiu ce sa fac
Mergeti si depuneti plangere la politie- daca sunteti in strainatate si pt hartuire si amenintari, iar la noi pt amenintari, eventual furt (pe art 210) daca v-a luat banii de curand.
Daca aveti drept de munca in statul respectiv, depuneti o plangere la politie, pentru infractiunile de: amenintare, hartuire si talharie. In sprijinul plangerii atasati si dovezile pe care le aveti (print screen dupa mess si facebook).
O alta solutie ar mai fi sa-i dati ignor pe facebook si pe messenger si sa va piarda urma. Daca amenintarile fac referire la o persoana apropiata dvs, puteti depune plangere impreuna cu acea persoana.
Incercati sa depuneti o plangere la politie in tara unde va aflati.
E posibil ca cei de acolo sa ia cazul in serios si sa il ia la scuturat.