avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 296 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pot cere in instanta impartirea taxei de partaj cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pot cere in instanta impartirea taxei de partaj cu fosta sotie?

Am divortat si sotia nu vrea sa facem un partaj prin buna intelegere
asa ca voi fi nevoit sa apelez la instanta.
In cazul acesta mi se pare normal sa-mi restituie macar jumatate din cheltuieli
Eu nu stiu sigur decat de taxa de partaj, puteti sa-mi mai spuneti si alte cheltuieli care se mai fac pt un partaj (plata evaluator, avocat? )
Ce sanse am sa cer despagubiri si in ce procent ? 50%, 100%
mii de multumiri, e asa greu sa faci ceva ce nu aui mai facut si sfaturile dvs sunt nepretuite.
Pt ca taxa de timbru sa fie mai mica, ar trebui sa subaevaluez bunurile, asa-i?
Poate cere instanta expertiza in acest caz?
sau numai una din parti?
Pe de alta parte daca le subevaluez, sotia imi va plati o sulta mai mica
(se pare ca asta va fi solutia, sulta, nu vanzare/impartire)
Daca va fi vanzare, vom vinde cu cat vrem noi sau cu cat am declarat in instanta?



pentru a plati o taxa de timbru mai mica, da, treceti valoarea bunurilor mai modica, depinde de valoare, dar si daca o treceti mare sau la valoarea pietei atunci la expertiza (pe care daca sunteti reclamant o veti plati dumneavoastra urmand ca la sfarsitul procesului sa fie impartita cu sotia)s-ar putea sa pierdeti.Va sfatuiesc sa faceti inventarul bunurilor si sa treceti la treaba ca oricum termenele in procesele de partaj sunt cam lungi(cel putin primul ) si mai aveti timp de gandire.Cheltuieli :
1. onorariu avocat(daca considerati necesar sa-l angajati)
2.taxa de timbru 3% din valoarea bunurilor mobile si imobile
3.expertixe: imobiliara (in cazul in care detineti apartament , casa ,...), auto(ptr. masina daca detineti), de evaluare a bunurilor din casa pe care le detineti.
Daca cereti 50% din valoare taxa de timbru si expertizele se vor imparti la jumatate la sparsitul procesului cu sotia. Succes!
expertiza pt stabilirea valorii bunurilor se face automat in toate cazurile sau doar daca partea adversa contesta valoarea declarata de mine?
Se face expertiza intotdeauna, pentru a se stabili valoarea bunurilor de impartit.
Evalurea pe care o fac partile este una orientativa, si la aceasta se calculeaza initial taxa de timbru.
Ulterior dupa evaluae facuta de catre xpertul desemna de istanta se completeaza taxa de timbru.
Cal mai bine este sa va intelegeti asupra bunurior de impartit si nu mai faceti alte cheltuieli inutile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj bunuri comune JulieC JulieC Buna ziua, speta este: 10 ani de casatorie, venituri licite doar din partea mea, un copil care este cu mine, de partajat doar bunuri mobile. Pot cere sulta pe ... (vezi toată discuția)
Cine suporta cheltuielile? geo78 geo78 Am divortat de sotia mea urmand ca eu sa platesc 17 milioane pensie copilului nostru de 3 ani. Am crezut ca am scapat de ce a fost mai greu dar m-am inselat. ... (vezi toată discuția)
Taxa de timbru partaj cosminamihaela cosminamihaela am inteles ca in cazul partajului judiciar,taxa de timbru se calculeaza procentual in functie de valoarea masei partajabile.cum se evalueaza masa de patajat pt ... (vezi toată discuția)