Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Legea nr. 144/5 iulie 2011
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Legea nr. 144/5 iulie 2011

Care este textul integral al legii nr 144/5 iulie 2011. din M.Of. nr. 482/ 7 iulie 2011? Am incercat sa-l caut pe internet si nu gasesc decat ceva neclar. Va multumesc!
OUG nr. 82/2012 stabileste un calendar al preschimbarilor actelor de identitate in carti electronice de identitate.

Concret, actul normativ stabileste ca toate actele de identitate eliberate pana la punerea in circulatie a cartii electronice de identitate se vor preschimba in functie de anul nasterii, pe o perioada de 3 ani, dupa cum urmeaza:
- actele de identitate eliberate persoanelor nascute dupa data de 1 ianuarie 1981 se preschimba in perioada 1 iulie 2013-30 iunie 2014;
- actele de identitate eliberate persoanelor nascute in perioada 1 ianuarie 1966-31 decembrie 1980 se preschimba in perioada 1 iulie 2014-30 iunie 2015;
- actele de identitate eliberate persoanelor nascute in perioada 1 iulie 1946-31 decembrie 1965 se preschimba in perioada 1 iulie 2015-30 iunie 2016;
- actele de identitate eliberate persoanelor nascute pana la data de 31 decembrie 1945 se preschimba in perioada 1 iulie 2016-31 decembrie 2016

Cartea electronica de identitate va avea o valabilitate de 4 ani, pentru persoanele cu varsta cuprinsa intre 14 si 18 ani, si de 5 ani, dupa implinirea varstei de 18 ani.

www.avocatnet.ro/content/art...
Ares-3, moderator
Ca o completare.
Art. 11. -
(1) Punerea in circulatie a cartii electronice de identitate si a cartii de identitate se realizeaza, in mod esalonat, in termen de maximum 6 luni de la data emiterii primei carti electronice de identitate sau a primei carti de identitate, pe masura asigurarii cu suportul tehnic necesar a serviciilor publice comunitare de evidenta a persoanelor.
Datele biometrice pentru cartea electronica de identitate se colecteaza de catre Directia Generala de Pasapoarte, cu echipamentele utilizate la pasapoartele electronice.
E bine. Vom avea in curand carti electronice de identitate=D>=D>.
Multumesc pentru toate informatiile. Eu nu ma bucur ca vom avea cipuri acum si in buletine, caci dupa aceasta etapa, ce va urma?
Ce sa urmeze? Vom fi urmariti prin satelit in fiecare clapa a vietii noastre. Sau poate vor reusi sa ne urmareasca si dupa moarte, cine stie. O fii bine, o fii rau,:hm: doar timpul ne va raspunde la asta. Oricum nu e obligatoriu, ci doar cine doreste.:pleasantry:
Justitiarul711, utilizator
Cipul e obligatoriu, doar amprentele sunt la alegere, cel putin deocamdata; eu asa am inteles, ma insel?

Va urma implantarea cipurilor in oameni, care la inceput, banuiesc ca va fi tot asa, "la alegere".