Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Linistea Publica - zgomot de la societatea comerciala ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Linistea Publica - zgomot de la societatea comerciala situata la parter

Buna Ziua,

Am o problema cu linistea publica sau asa sa o pot numi ....Stau la etajul 1 si dedesubt este un coafor in renovare numai ca nu mai avem pic de liniste de dimineata de la 8 pana seara la ora 20.00 ...zgomote infernale ...ecact ca intr un santier. Mentionez ca am o fetita de 2 ani si este foarte speriata nu se mai poate odihni toata ziua.. Puteti sa mi spuneti unde trebuie sa merg sa fac o plangere si ce acte trebuiesc sau dovada banuiesc sa filmez sau nu stiu...
Va multumesc!

Buna ziua!
Nu stiu daca vor lua in calcul un material filmat de d-voastra, dar puteti suna la 112, sa vina sa constate personal.
Actul care reglementeaza orarul de liniste este Legea nr. 61/1991 (republicata 2011), pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice:
Art. 2. - (1) Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoarea de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda, daca fapta nu constituie o infractiune mai grava, urmatoarele fapte:
25) tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;
26) tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00 si 13,00-14,00 (desi nu stiu ce mama naibii poti face intr-o ora...) de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora;
27) organizarea de petreceri cu caracter privat si utilizarea de aparatura muzicala la intensitate de natura a tulbura linistea locuitorilor, in corturi, alte amenajari sau in spatiu neacoperit, situate in perimetrul apropiat imobilelor cu destinatia de locuinte sau cu caracter social, in mediul urban;

Nivelul de zgomot maxim admis in interiorul camerelor de locuit (zgomot provenit de la surse exterioare), cu usile si ferestrele inchise este, conform OMS 536-1997 (art. 17) de 35 dB(A) - nu cred sa se fi modificat intre timp.
Conform aceluiasi Ordin al Ministerului Sanatatii, in intervalul orar 22:00 - 06:00, nivelul de zgomot maxim admis mentionat mai sus trebuie redus cu 10 dB(A); deci, pe timpul noptii, nivelul de zgomot maxim admis ar fi de 25 dB(A).....

Asociatia de proprietari poate stabili un alt interval de liniste, mai mare, dar legea nu obliga decat pt cele stipulate mai sus, asa ca.....tot la bunul simt ajungem.....din pacate :(
Legal, ce puteti face este sa solicitati sprijinul politiei daca se face galagie in intervalul mentionat si ei ar trebui sa vina sa constate.... Din pacate, de cele mai multe ori "vinovatul" se alege doar cu un avertisment....
Ati putea incerca (daca nu ati facut-o deja) si calea amiabila, sa ii rugati sa pastreze macar 2-3 ore la pranz linistea, pt a va putea odihni copilasul....uneori functioneaza :)
Faceti plangere scrisa la primarie, aceasta avand obligatia sa emita autorizatie de constructie pentru beneficiarul lucrarii.
La directia de sanatate publica exista laborator specializat in determinari de noxe fizice. Puteti solicita efectuarea de determinari de zgomot in apartamentul dvs., atunci cand se lucreaza la parter si emiterea unui buletin de determinari - masuratori efectuate, comparativ cu valoarea din normele de poluare cu zgomot (....decibeli).
In mod normal, ar trebui sa existe un program de lucrari pentru constructor (de la data de ... pana la data de ..., in zilele de .... , de la ora ..... , pana la ora .... ), fixat prin autorizatia de ctii. emisa de catre primarie.