Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Obtinerea titlului de proprietate!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Obtinerea titlului de proprietate!

Buna seara! In urma decesului bunicului s-a dezbatut masa succesorala privind terenurile in baza unei adeverinte eliberate de Primarie,dupa care am solicitat in scris sa mi se elibereze titlurile de proprietate pentru terenul agricol si ptr.1 ha de padure care a fost transformata printr-o hotarare a Consiliului Local in faneata, bineinteles dupa ce a fost defrisata. . In decursul anilor m-am prezentat de mai multe ori la sediul Primariei si din suprafata de 10,5 ha cu care a intrat bunicul in CAP am identificat 5,5 ha (diferenta s-a evaporat, nu mai au teren) suprafata ptr.care am solicitat titluri de proprietate dar nu le-am primit nici acum desi o parte a populatiei a intrat in posesia lor. 1.Va rog sa ma sfatuti ce sa fac, ce cale am de urmat ptr. a-i determina sa le elibereze.
2.Eu nu folosesc terenurile respective si nici nu le pot arenda deoarece sunt lipsit de actele de proprietate.
Va multumesc!
In baza actului de mostenire va adresati la OCPI local
cea mai buna solutie in situatia dvs este sa continuati procedurile de restituire unde a ramas bunicul dvs... cel mai probabil veti merge in instanta daca nu va da terenul la care aveti dreptul... terenul nu se poate evapora e tot acolo... nu a fost luat in spinare si dus in alta parte
Va multumesc! O actiune in instanta ar putea sa oblige primaria sa emita titlurile? ei se tot disculpa spunand ca trebuie sa faca masuratori si cadastru in localitate si ca numai dupa aceea vor continua emiterea titlurilor. Terenul nu se poate evapora..dar stiti cum e cei care nu au detinut terenuri au devenit peste noapte proprietari si cei care au dreptul dar nu sunt langa borcanul cu miere stau si inghit in sec neputinciosi, am acceptat si compromisul de a ramane cu o suprafata mai mica numai sa intru in posesia titlurilor...dar nici asa nu am succes.
Multumesc!
colceriumari-bv a scris:

Buna seara! In urma decesului bunicului s-a dezbatut masa succesorala privind terenurile in baza unei adeverinte eliberate de Primarie,dupa care am solicitat in scris sa mi se elibereze titlurile de proprietate pentru terenul agricol si ptr.1 ha de padure care a fost transformata printr-o hotarare a Consiliului Local in faneata, bineinteles dupa ce a fost defrisata. . In decursul anilor m-am prezentat de mai multe ori la sediul Primariei si din suprafata de 10,5 ha cu care a intrat bunicul in CAP am identificat 5,5 ha (diferenta s-a evaporat, nu mai au teren) suprafata ptr.care am solicitat titluri de proprietate dar nu le-am primit nici acum desi o parte a populatiei a intrat in posesia lor. 1.Va rog sa ma sfatuti ce sa fac, ce cale am de urmat ptr. a-i determina sa le elibereze.
2.Eu nu folosesc terenurile respective si nici nu le pot arenda deoarece sunt lipsit de actele de proprietate.
Va multumesc!

Situatia este aceeasi si in 2015, sa imi pun sperante in HG 294/2015? Masuratorile care le-am inceput in 2012-2013 au fost sistate de primarie-comisia de fond funciar in "asteptarea" cadastrului gratuit si depistarea parcelelor, eu nu stiu unde sunt, binevoitori din localitate care sa ma ajute sa le identific, nu am gasit.