Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ajutor....uzucapiune sau nu ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ajutor....uzucapiune sau nu ?

in 1988 cu chitanta de mana am luat o casa in buc , am locuit si locuim in casa , mutatie facuta impozit platit la zi ,apa gaze toate pe numele nostru , renovare , consolidare iar persoana cu care am facut chitanta a murit in 2008 iar anul acesta au aparut mostenitorii .......:O , riscam sa ne trezim in strada ?? multumesc !!!
gabryelaalex, utilizator
multumesc tuturor pt raspunsuri , si am o veste care ma bucura enorm , am inceput cu calea administrativa adica ordinul prefectului si au acceptat dosarul si cererea in vederea obtinerii ordinului prefectului si m-au anuntat ca in 30 de zile il am in mana, dureaza 30 zile deoarece hartiile trebuie sa treaca prin muuuulte maini si expertiza trebuie facuta de cineva agreat de primarie , adica omul lor , eu il platesc desigur....domnilor si doamnelor avocati am o intrebare : acest ordin al prefectului am inteles ca tine loc de act si este asemanator cu hotararea care tine loc de cv darrrrrr in instanta se poate ataca acest ordin pref? sa ma bucur ca o sa il am ? cu odinul banuiesc ca trebuie sa fac partaj dupa ca suntem 3 fam in cute ?

Daca aveti norocul sa obtineti ordinul prefectului va puteti considera norocoasa.Si nu poate fi atacat in instanta.Am citit mai atent ce ati expus pana acum;nu pricep ceva;cand ati facut chitanta de mana cu defunctul,acesta nu avea succesiunea facuta dupa parinti,banuiesc,deci nu avea calitatea de mostenitor.Undeva cineva a incalcat legea oarecum,pentru ca aceea chitanta devenea nula de drept,cum si-a facut sotul rol pe nume ?.Cum ati putut sa va treceti lumina,gazele si restul pe nume?Daca spuneti ca va luat in spatiu ,clar exista un act de vc cu propietarul,dar care propietar fara succesiune?Odata dosarul luat la "puricat"este posibil sa iasa la suprafata niste nereguli.SI INCA CEVA;Am inteles ca sa facut o succesiune pe ascuns ..Nu se poate face o succesiune fara a fii instiintati toti mostenitorii legali.
kikke a scris:

Daca aveti norocul sa obtineti ordinul prefectului va puteti considera norocoasa.Si nu poate fi atacat in instanta.Am citit mai atent ce ati expus pana acum;nu pricep ceva;cand ati facut chitanta de mana cu defunctul,acesta nu avea succesiunea facuta dupa parinti,banuiesc,deci nu avea calitatea de mostenitor.Undeva cineva a incalcat legea oarecum,pentru ca aceea chitanta devenea nula de drept,cum si-a facut sotul rol pe nume ?.Cum ati putut sa va treceti lumina,gazele si restul pe nume?Daca spuneti ca va luat in spatiu ,clar exista un act de vc cu propietarul,dar care propietar fara succesiune?Odata dosarul luat la \"puricat\"este posibil sa iasa la suprafata niste nereguli.SI INCA CEVA;Am inteles ca sa facut o succesiune pe ascuns ..Nu se poate face o succesiune fara a fii instiintati toti mostenitorii legali.

buna seara .in 1988 asa se facea, nu ne a luat nimeni in spatiu ,cu acea chitanta de mana noi ne am facut mutatie in 1988 si cu aceeasi chitanta am schimbat ci pt ca expirase,contracte lumina1988,gaze1991,apa1991,tel fix1992,cablu 2005 toate pe numele nostru cu buletinul..... noi nu suntem mostenitori si am aflat vineri ca pe rolul casei e mama persoanei cu care am facut chitanta decedata in 1982 si in 2008 a decedat cea cu care am facut chitanta , au fost 4 fete si au avut fiecare de la parinti cate o casa si acum nepotii au deschis succes dupa prima in 2004 si 4 mostenit s-au trezit in 2007 ca trebuie sa plateasca sulta si dupa cea cu care am facut chitanta succes in 2008 si se judeca si acum pt ca 4 din ei vor sa ne dea noua deoarece recunosc acea chitanta si alti 2 vor bani , cea decedata in 2008 nu a deschis succes dupa mama deced in 1982 au deschis o nepotii ei dupa restul de 3 surori , la prim nu a depus nimeni cerere si azi dimi am depus o si s-a aprobat nefiind pana azi depusa vreo cerere il leg cu acel imobil iar la rol este cea decedata in 1982 si un rand mai jos scrie : am primit de la vasile ci serie si adresa. nici noi nu mai intelegem nimic........n-e vandut deoarece toate 4 au avut cate o casa ramasa de la parinti si fiecare si-a vandut casa....este extrem de incurcat si este vina noastra ca am dormit in ghete atatia ani !!!! va jur ca avem in ci adresa unde este casa de care va pov , utilitati pe numele sotului si tel fix e pe numele meu....copil la 14 ani i-am facut ci....toti au incalcat legea ? m a ia frica...noi nu am facut nimic ! dosarele pt ordin prefect se purica fiscal si daca nu a mai fost nimeni interesat de casa din 1982....de obicei... primul venit primul servit....
gabryelaalex, utilizator
corecteaza_ma daca gresesc>>>persoana care va facut chitanta de mana nu avea casa pe nume si nici succesiune,deci nu avea calitatea de ''vanzator".Cei mostenitori cui trebuie sa plateasca sulta si pentru ce?Daca nepotii au deschis succesiunea e OK aveau tot dreptul,dar spuneti ca pentru cele 3 surori,banuiesc ca a4 a este mama celui care va facut chitanta.Deci ei au dreptul sa mosteneasca acea matusa daca nu mai are copii sau sot supravietuitor.Este simplu;asteptati 30 de zile,vedeti ce raspuns primiti,si multa bafta.
kikke a scris:

corecteaza_ma daca gresesc>>>persoana care va facut chitanta de mana nu avea casa pe nume si nici succesiune,deci nu avea calitatea de ''vanzator".Cei mostenitori cui trebuie sa plateasca sulta si pentru ce?Daca nepotii au deschis succesiunea e OK aveau tot dreptul,dar spuneti ca pentru cele 3 surori,banuiesc ca a4 a este mama celui care va facut chitanta.Deci ei au dreptul sa mosteneasca acea matusa daca nu mai are copii sau sot supravietuitor.Este simplu;asteptati 30 de zile,vedeti ce raspuns primiti,si multa bafta.

nu avea casa si nici succes, sunt 4 nepoti si 2 stranepoti , cei patru sa plateasca sulta celor doi pt partea lor din casa unde stam noi acum, pt cele 3 au deschis succ in 2004 iar dupa a 4 a in 2008 cei doi care vor sulta sunt cu testament din partea sotului unei surori din cele 3 si ei au inceput in 2004 succes, cei 6 sunt singurii mostenitori dar cei doi sunt cu test si restul de 4 rezervatari si daca au termen in feb 2013 sunt ceva probleme ...sa te judeci atatia ani !!!!!!!! asteptam 30 de zile ....adunat la 22 de ani....daca am dormit in ghete !!! multumesc pt raspunsuri !
gabryelaalex, utilizator