avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ajutor....uzucapiune sau nu ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ajutor....uzucapiune sau nu ?

in 1988 cu chitanta de mana am luat o casa in buc , am locuit si locuim in casa , mutatie facuta impozit platit la zi ,apa gaze toate pe numele nostru , renovare , consolidare iar persoana cu care am facut chitanta a murit in 2008 iar anul acesta au aparut mostenitorii .......:O , riscam sa ne trezim in strada ?? multumesc !!!
Ultima modificare: Duminică, 9 Decembrie 2012
gabryelaalex, utilizator
Cel mai recent răspuns: Raoul_mw , utilizator 00:50, 13 Aprilie 2013
kikke a scris:

...Am inteles ca sa facut o succesiune pe ascuns ..Nu se poate face o succesiune fara a fii instiintati toti mostenitorii legali.


Ba se poate. Am constatat in familia mea. Din 4 frati mostenitori pe pamantul bunicului au fost doar 2 chemati la succesiune. Restul, adica mostenitorii lor mai exact, nu exista. Mi-a trecut intamplator prin mana acel socument, dar nu am acces la el. Nu stiu daca pot face ceva in acest sens.
mickymro a scris:

kikke a scris:

...Am inteles ca sa facut o succesiune pe ascuns ..Nu se poate face o succesiune fara a fii instiintati toti mostenitorii legali.


Ba se poate. Am constatat in familia mea. Din 4 frati mostenitori pe pamantul bunicului au fost doar 2 chemati la succesiune. Restul, adica mostenitorii lor mai exact, nu exista. Mi-a trecut intamplator prin mana acel socument, dar nu am acces la el. Nu stiu daca pot face ceva in acest sens.



eu am fost indrumata sa se duca in instanta cei care nu au stiut de succes si sa se judece cu cei care au facut succes , aici am inteles ca se ia leg cu notarul care a deschis succes dar daca in 6 luni cei 4 nu au fost interesati de mostenire isi cam pierd din drepturi ....si nu uitati ca traim in romania......mor eu si problema nu o rezolv ! daca au trecut 6 luni nu cred ca mai puteti face ceva....e parerea unui simplu om nu am studii in domeniu dar eu asa am fost informata.....am observat ca totul functioneza pe principiul cere si vei primi...sau nu !
buna seara ...revin cu cazul incurcat in tainele legiilor ..dosarul nostru este la prefect totul a decurs ok pana acum...mai asteptam ca de termenul este de 90 de zile darrr cred ca din acelea lucratoare ;) ...poate avem noroc ca de necazuri nu ducem lipsa...dar acum deabea incepe partea grea ....asteptarea pe ultime suta de metri este cea mai grea....
Trebuie sa se rezolve, mai ales ca de 2 luni s-a accelerat procedura administrativa in acest sens.
Ultima modificare: Vineri, 12 Aprilie 2013
avvalentina, utilizator
ma gandesc ca daca era ceva in neregula nu ajungea la prefect ....daca se face un act gen vanzare cump intre rude de gr 1 se poate ataca in instanta de ceilalti frati...daca noi vindem casa unuia din copii daca desigur obtinem ordinul ? multumesc !!!

Alte discuții în legătură

Uzucapiune. Imparatul Imparatul B(sotul), casatorit cu A(sotia), primeste acuma 50 de ani prin testament de la parintii lui(lui B) o casa. Intre timp B moare, dar A se recasatoreste cu C(noul ... (vezi toată discuția)
Dreptul de uzucapiune invocat de mostenitori? leus leus Parinti decedati in urma cu 10 si respectiv un an .Au locuit din 1972 ,la ultimul domiciliul respectiv pina in 2000 tatal cind adecedat si pina in 2010 mama ... (vezi toată discuția)
Casa parinteasca fara titlu de proprietate.bună ziua! nu avem titlu de proprietate pe casă și terenul ... RobuSanda RobuSanda Bună ziua! Nu avem titlu de proprietate pe casă și terenul aferent , locuită în prezent de mama, care s-a căsătorit în 1956 cu tata( decedat în ... (vezi toată discuția)