Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... data expirare mandat deputat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

data expirare mandat deputat

Buna ziua,
Conform prevederilor art. 63 alin 4 din Constitutie "Mandatul Camerelor se prelungeşte până la întrunirea legală a noului Parlament ". Astfel as dori sa aflu data expirarii unui mandat de deputat. Daca acesta a fost investit ca deputat in data de 15.12.2008, iar la alegerile de anul acesta nu a mai fost ales, la ce data expira mandataul acestuia?
Solicit acest lucru deoarece dl in cauza a solicitat incetarea suspendarii CIM cu data de 17.12.2012, ca urmare a expirarii mandatului si revenirii pe post (personal contractual).
Va multumesc.
Potrivit articolului invocat de dvs , mandatul acestuia va inceta la data cand noul parlament este intrunit legal ... prin urmare, daca la data de 17.12.2012 se intruneste noul Parlament, atunci va inceta mandatul si , pe cale de consecinta, suspendarea c.i.m.
Camerele nu se intrunesc pe 17.12,2012, nu cunosc cand se intrunesc, dar domnul a solicitat incetarea suspendarii cu 17.12.2012. Poate ca nu m-am exprimat clar.
Sa incerc altfel : daca noul Parlament se intruneste pe 19.12.2012, ce fac eu cu incetarea suspendarii, din moment ce persoana a solicitat incetarea suspendarii cu 17.12.2012, si noul Parlament nu este inca constituit?
monicalirca, utilizator
Nu se poate face incetarea suspendarii in data de 17.12.2012 .. aratati legea domnului respectiv...aceasta se face cand s-a intrunit legal Parlamentul
Asa ma gandeam si eu. Multumesc
monicalirca, utilizator