Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Marfa lipsa din stoc
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Marfa lipsa din stoc

Buna ziua, daca o societate comerciala (abc alimentar) la inventariere, are lipsa in stoc de 45603.96 lei, din care adaos 3511.94 lei si tva neexigibil 8826.57 lei, poate intocmi proces verbal de degradare pe stoc?nu se pune problema imputarii stocului deoarece asociatul societatii s-a ocupat de magazin. La intocmirea pv degradare se poate da jos adasoul si tva-ul neexigibil si sa se colecteze tva doar la pretul de achizitie al marfii care este de 33265.45 lei iar cheltuiala sa fie considerata nedeductibila? societatea este platitoare de impozit micro, in aceste conditii trebuie sa plateasca si impozit micro pe marfa?
Multumesc anticipat
La inventariere, marfa este lipsa in gestiune sau este degradata? Vad ca le-ati amestecat.
Marfa nu mai exista faptic, nu este degradata. Intrebarea era, cum se poate descarca gestiunea de acest stoc, platind bineinteles toate taxele datorate aferente ei.
Constatarea lipsurilor la inventar in valoare de 124 lei:

461 = 758 -> 100 lei
461 = 4427 -> 24 lei

Descarcarea gestiunii cu 124 lei:

378 = 371 -> 20 lei
4428 = 371 -> 24 lei
607 = 371 -> 80 lei

Se decide ca suma de 124 lei sa nu se impute ci se trece pe pierderi:

658 = 461 -> 124 lei