Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Valabilitatea permiselor de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Valabilitatea permiselor de conducere

Eu am permis de conducere si pentru autoturisme si pentru canioane de mare tonaj , dupa cum am inteles cele pentru transport marfa de mare tonaj vor fi valabile 5 ani , si cele pentru autoturisme 10 ani , eu ma stabilesc in afara tari , voi fi nevoit sa vin din 5 in 5 ani sa schimb permisu , acesta fiind permis european valabil in toata europa , pot lucra ca sofer , in Spania nu se schimba permisu din 5 in 5 ani , atunci ce voi face cand pe permis va fi doua valabilitati , sau ne va da 2 permise ,unu pentru autoturisme si altu pentru cele care depasesc masa totala 3,5Tone .X-(:">#-o
Permisele actuale, aflate in folosinta, vor fi valabile pana la momentul expirarii perioadei lor de valabilitate.
Asta stiu , dar imi pun problema pentru viitor , intrucit nu se poate schimba de alt stat el viind eliberat de statu roman , daca calc pe bec mil trimite in tara si-l redobandesc din tara , nu de unde mi la ridicat , poate nu am fost inteles bine . voi putea sa circil cu autoturismu , si nu voi putea circula cu auto mai mari de 3,4T , Cum voi putea explica valabilitatea ( 2) pe acelas permis , Primu politist care-l va vedea il si va anula , Dobindirea gradelor de conducere e plauzibila , dar valabilitatea lor cum ??#-o:yawn:
reducerea valabilitatii permiselor de condcuere ptr categ. C, D (soferii profesionisti) a fost justificata de catre MAI la modificarea OUG 195 tocmai prin alinierea la legislatia europeana unde ar fi prevazuta valabilitate de 5 ani. daca in Spania valabilitatea este mai mare, 10 ani, aveti posibilitatea preschimbarii permisului in Spania.
Asa cum statul roman prin Ordinul M.A.I. nr. 163/2011 recunoaste si preschimba permisele obtinute in alte state, printre care si Spania, la fel si Regatul Spaniei recunoaste si preschimba permisele obtinute in Romania. Daca perioada de valabilitate este mai mare in Spania, va convin conditiile de preschimbare, aveti libertatea sa va preschimbati permisul la autoritatile spaniole.